Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Ons Altın FOMC Sonrası Kayıplarına Devam Ediyor

2021 senesini 1830 seviyesi civarında kapatan ons altın, 2022’nin ilk işlem gününde, ABD’ de 10 Yıllık Tahvil Faizlerinin, 1.64 seviyesine yükselmesiyle sert geri çekilmeler yaşadı. Hafta içinde güçlü gelen ABD verileri, bu düşüşleri hızlandırdı. Dün ABD’ de öncü Tarım Dışı İstihdam (ADP) verisi 807 K ile beklentileri aştı. Dün ayrıca 2021 senesinin son FED toplantı tutanakları yayınladı. Tutanaklardaki şahin tonlu söylemler küresel piyasalarda satışları meydana getirdi.  Dünkü tutanaklarda piyasaların dikkatini çeken kısım; ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyon gibi faktörler göz önüne alındığında, faiz artırımının daha erken olabileceği sinyaliydi.  FED’ den gelen bu sinyal ile piyasalarda satışlar yaşandı. ABD 10 Yıllık Tahvil Faizleri, FOMC etkisiyle yükselişlerini hızlandırdı. Haftaya 1.64 seviyesinde başlayan Tahvil Faizleri, FOMC sonrası yükselişe geçerek, bugün 1.73 seviyesi civarında bulunuyor. ABD Tahvil Faizlerinin yükselmesiyle, ons altında düşüşlerin devam ettiğini izlemekteyiz. Ons altının, 1800 seviyesi aşağısında hareketlendiğini görmekteyiz. FOMC tutanakları sonrasında, faiz artırımın beklenilenden daha erken gelebileceği ihtimaline karşılık güvenli limanlara olan taleplerin azaldığını görmekteyiz.

Ons altın, FED’ in 2021 Haziran toplantısında varlık alımı azaltımı tartışmalarına başlamasıyla, sert düşüşler yaşayarak, 1760 dolara kadar gerilemişti. Varlık alımlarının azaltılması ve FED ’in daha sıkı bir para politikası izleyeceğine dair beklentiler Haziran sonundan bu yana ons altının ana belirleyicisi konumunda. Faizlerin yükseleceğine dair beklentiler de ons altının üzerinde baskı oluşturuyor.  Dün yayınlanan FOMC tutanaklarında şahin tonlu söylemlerin etkisiyle, tahvil faizlerinin yukarı taşındığını görmekteyiz. Tahvil faizlerindeki yükseliş ile ons altında baskının sürdüğünü izlemekteyiz.

Bugün ABD’ de İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi 207K olarak açıklandı. Piyasaların radarında olan Tarım Dışı İstihdam verisi ise yarın açıklanacak. Verinin beklentileri karşılaması halinde dolar daha da güçlenebilir. Doların güçlenmesiyle beraber, ons altında değer kayıpları ivme kazanabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler