Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

OPEC Etkisiyle Petrol Yükselişe Geçti

Petrol yılın ilk OPEC toplantısı sonrasında yükselişe geçti. Suudi Arabistan liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının, piyasa koşullarını değerlendirmek üzere 4 Ocak Salı günü bir araya geldiler.  23 üyeden oluşan OPEC+ Salı günü yaptığı aylık toplantısında talebin Omikron varyantına direnmesinin de etkisiyle Şubat ayı için günlük 400 bin varillik üretim artışı kararı aldı. “OPEC+ küresel talebin görünümünün göreceği zararın kısıtlı olacağına dair özgüveni fiyatların yükselmesine neden oldu” diyen Oanda Kıdemli Amerika Piyasa Analisti Ed Moya “Rusya-Ukrayna krizi gibi jeopolitik riskler ve İran ile yürütülen nükleer kısıtlama görüşmeleri de fiyatların yükselişini destekliyor” yorumunda bulundu.  Toplantı sonrasında Brent petrol 80 seviyesine görerek Kasım sonundan beri en yüksek değerine ulaştı. Ham petrol ise 77.45 seviyesi dolaylarında bulunuyor. OPEC+ grubunun bir sonraki toplantısının da 2 Şubat’ta yapılacağı duyuruldu.

Dün yaşanan diğer gelişme ise Amerikan Petrol Enstitüsü’nün paylaştığı ham petrol arz raporu, 31 Aralık ile biten haftada 6.432 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Yatırımcıların gözü bugün TSİ 18.30’ da açıklanacak olan ABD Ham Petrol Stokları verisinde.

Gelişmeler doğrultusunda brent petrol ve ham petrolde yükseliş seyrinin devam etmesini bekleyebiliriz. Brent petrol 80 doların üzerinde kalıcılık sağlarsa yükseliş ivmesi hız kazanabilir. Ham petrol ise 77.00 seviyesi üzerinde yükselişlerini koruması halinde yukarı yönlü seyrini devam ettirebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler