Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

OPEC+ kararı ve ABD akaryakıt stoklarındaki artış sonrasında petrol düşüş yaşadı

Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü petrol Asya’da düşüş yaşadı. ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha ufak bir düşüş yaşanırken OPEC+’nın Şubat ayında üretimi artırma kararı sonrasında kotaları karşılayıp karşılayamayacağı konusunda kuşkular devam ediyor.

Brent %1,06 düşüşle 79,94 dolar olurken WTI %1,01 kayıpla 77,06 dolara geriledi.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günü yayımladığı rapora nazaran 31 Aralık haftasında ham petrol stoklarında 2,144 milyon varil düşüş yaşandı. Investing.com tarafından hazırlanan kestirimler 3,283 milyon varil düşüş tarafında olurken bir evvelki hafta 3,576 milyon varil düşüş kaydedilmişti.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün bir gün evvel yayımlanan ham petrol raporu ise 6,432 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi.

Bu ortada Salı günü OPEC+, Şubat ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı ile ilerleme kararı aldı. Lakin kimi yatırımcılar bu vaadin gerçekleşeceğinden pek emin değil.

Tortoise portföy yöneticisi Matt Sallee, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan dışında OPEC’in, üretimi artırmada zorluk yaşayacağı düşünülüyor.” dedi.

“Her geçen ayda OPEC, üretimi günlük 400.000 varil artıramazsa bu, piyasayı ürkütmeye başlayabilir.”

Petrol fiyatlarını baskılayan öbür gelişme, Fed’in Aralık toplantısına ilişkin tutanaklar oldu. Tutanaklara nazaran banka, faizleri beklenenden daha süratli artırabilir. Asya’da ise Hong Kong, Çarşamba günü Covid-19 kısıtlamalarını artırdı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler