Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

OPEC+’nın Şubat kararı petrolü düşürdü fakat piyasanın sıkı olması ile kaybı hudutlu

Muharrir – Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü petrol Asya’da düşüş yaşadı. OPEC+, yakıt talebindeki görünüm aydınlandığından Şubat ayında da üretimi artırmaya devam etme kararı aldı.

Brent %0,24 düşüşle 79,81 dolar olurken WTI %0,22 kayıpla 76,83 dolara geriledi.

Omicron’la ilgili kaygılar yatışmaya devam ederken OPEC+, Salı günkü toplantısında Şubat ayında günlük 400.000 varil üretim artışı ile yola devam etme kararı aldı. Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, medyaya yaptığı açıklamada Omicron’daki yayılımın, hastanede tedavilerin düşük olması sayesinde petrol talebini etkilemediğini söyledi.

Lakin küme, ortaklaşılan sayıları bile karşılayamayabilir. Rusya Aralık ayında üretimi artıramadı ve OPEC üyesi Libya, üretimde bu hafta da düşüş olmasını bekliyor. Ayrıyeten OPEC+ analistleri, birinci çeyrekte arz bolluğu olacağı tarafındaki kestirimini düşürerek rakiplerden daha zayıf arz büyümesi iddiasında bulundu.

Birtakım yatırımcılara nazaran genel arz-talep tablosu OPEC+ için uygun görünüyor.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Ed Moya, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “OPEC+, global talep görünümünün sadece sonlu bir ziyan göreceğinden emin olduğunu gösterdikten sonra fiyatlar yükseliyor.” dedi.

Moya, Rusya-Ukrayna tansiyonları ve İran nükleer mutabakatının tekrar yürürlüğe girmesi üzere jeopolitik risklerin de petrol fiyatlarını destekleme potansiyeli olduğunu belirtti.

Öteki yandan Amerikan Petrol Enstitüsü’nün dün paylaşılan ham petrol arz raporu, 31 Aralık ile biten haftada 6,432 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan kestirimler 3,400 milyon varil azalma istikametinde olurken bir evvelki hafta 3,090 milyon varil düşüş kaydedilmişti.

Yatırımcılar artık, ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin gün içinde paylaşılacak olan raporunu bekliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler