Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Ortadoğu gerilimleri ve arzdaki darlık petrole destek verdi

Gina Lee

Investing.com – BAE’ye yapılan hava saldırısının ardından petrol Salı günü Asya’da yükseldi. Saldırıyı Yemen’in Husi grubunun yaptığı belirtildi.

Brent, 30 Ekim 2014’ten beri gördüğü en yüksek seviye olan 87,00 doları gördükten sonra %0,99 artışla 87,34 dolara yükseldi. WTI %1,34 yükselerek 84,42 dolara ulaştı ve 84,78 dolar olan iki ayın zirvesine yakın kalmaya devam etti. Bununla birlikte Pazartesi günü ABD’de tatil olması nedeniyle sakin bir ticaret görüldü.

ANZ Research analistleri “Piyasada darlık olduğuna dair işaretlere bir de son yaşanan jeopolitik gerilimler eklendi.” dedi.

BA’nin başkenti Abu Dabi’nin dışında gerçekleşen saldırı patlama ve yangına neden oldu ve üç kişinin ölümüne yol açtı. Bu, İran bağlantılı grup ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon arasındaki düşmanlıkların yanı sıra petrol arzında kesinti yaşanma olasılığına dair endişeleri tetikledi.

Husi hareketi BAE tesislerine yönelik olası saldırıların devam edebileceği konusunda uyardı. BAE, “bu terörist saldırılara karşılık verme” hakkını saklı tuttuğunu söyleyerek karşılık verdi.

Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi, Mussafah akaryakıt deposunda meydana gelen bir olaydan sonra hem yerel hem de uluslararası müşterilere kesintisiz tedarik sağlamak için ‘ticari faaliyetlerinin devamlılığı’ planlarını etkinleştirdi.

Öte yandan petrol fiyatları, CommSec analistlerine göre kuzey yarımküredeki soğuk havaların ısıtma yakıtlarına olan talebi artırmasından da destek görüyor.

Diğer analistler, OPEC+’nın bazı üyelerinin belirlenen kotalara göre üretim yapmakta zorluk yaşaması ile sıkı arz-talep dengesinin gevşemesinin mümkün olmadığını belirtti. Grup, 4 Ocak’taki toplantısında her ay günlük 400.000 varillik petrol artışı planı ile devam etme kararı almıştı.

OANDA analisti Craig Erlam, Reuters’e yaptığı açıklamada “Bu, petrol için destekleyici olmaya devam edip üç haneli fiyat söylemlerini artırabilir.” dedi.

Yatırımcılar şimdi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün ABD ham petrol arz raporunu bekliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler