Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Petrol yükselirken Omicron’un süratli yayılışı yakıt talebi kaygılarını artırdı

Müellif – Gina Lee

Investing.com – Pazartesi günü Asya’da petrol yükseldi lakin Omicron olaylarındaki süratli yayılım, yakıt talebiyle ilgili telaşları artırdı. Bununla birlikte Kazakistan ve Libya’daki arz kısıtlamaları kayıp yaşanmasına pürüz oldu.

Brent %0,37 artışla 82,08 dolar olurken WTI %0,33 artarak 79,16 dolara ulaştı.

Yatırımcılar, geçen haftaki ABD iş raporu ve Baker Hughes Co.’nun kule sayım datalarını kıymetlendirdi. Baker Hughes’a nazaran 7 Ocak haftasında petrol ve gaz kulesinde iki artış yaşanarak toplam sayı 588’e yükseldi. Bu, 2020 Nisan ayından bu yana en yüksek sayı.

Asya Pasifik’te Çin’in kuzeydeki Tianjin kentinde kitlesel testler yapıldı ve iki hadisenin Omicron olduğu doğrulandı. Bu, ülkedeki yakıt talebini daha da etkileyebilir.

Lakin birtakım bölgelerde arz üzerindeki kısıtlamalar, petrole takviye sunabilir.

Kazakistan’ın Almatı kentindeki protestoları güvenlik güçlerinin denetim altına aldığı görüldü ve Cumhurbaşkanı Kasım-Cömert Tokayev (Kassym-Jomart Tokayev), anayasal nizamın büyük ölçüde eski haline döndüğünü söyledi. Protestolar, 1 Ocak’ta bütan ve propandaki devlet fiyat tavanlarının kaldırılması üzerine ülkenin petrol zengini batı bölgelerinde başlamıştı.

Chevron Corp.’a (NYSE:CVX) nazaran Kazakistan’ın stratejik petrol alanı Tengiz’deki üretim, kimi yüklenicilerin protestoları desteklemesiyle tren çizgilerinde yaşanan aksamalar nedeniyle Perşembe günü düşüş yaşadı. Lakin Chevron, üretimin yavaş yavaş olağanlaşmaya başladığını da ekledi.

Libya’daki üretim, kısmen boru çizgisindeki bakım çalışması nedeniyle 2021 yılında gördüğü günlük 1,3 milyon varillik doruğa nazaran 729.000’e düştü.

Bu ortada OPEC+ talepteki büyümeye ayak uyduramıyor. Kümenin 2021 Aralık ayındaki üretimi, bir evvelki aya nazaran günlük 70.000 varil yükseldi. Halbuki arz muahedesine nazaran 253.000 varillik bir artış gerekiyordu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler