Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Petrol Yükselişlerini FED Sonrası da Sürdürüyor

Dün küresel piyasalarda, FED toplantısını takip ettik. FED, beklentiler dahilinde faizleri yüzde 0,00-0,25’te sabit bıraktı. Fed fon faiz oranı hedefini yakın zamanda artırmanın uygun olacağını ve tahvil alım programını Mart ayı başlarında sona erdireceğini söyledi. FED’ in faiz artırımı sinyali sonrasında petrol, yükselişlerini sınırlandırarak bir miktar dinlendikten sonra bugün yeniden yukarı yönlü seyrine tüm hızıyla devam ediyor. Brent petrol, Çarşamba günü Cushing Indiana’daki ABD stoklarının son on yılın en düşük seviyesine gerilemesiyle 90 doların üzerini gördü. Burada bir miktar çözülme gösterse de bugün yeniden 90 $ seviyesi üzerinde hareketleniyor. Ham petrol ise yükselişlerini ivmelendirerek 87.80 bandı üzerinde hareketleniyor. Amerikan Petrol Enstitüsü’nün paylaştığı ham petrol arz raporu, 21 Ocak haftasında stoklarda 872.000 varil düşüş yaşandığını gösterdi.

Önümüzdeki hafta 2 Şubat Çarşamba günü, OPEC üyeleri piyasayı değerlendirmek ve gelecek ay ki üretimi planlamak için video konferans ile bir araya gelecek. OPEC’ in Çarşamba günü bir konsensüse varması bekleniyor.  OPEC’ in bu toplantıda üretimde değişiklik yapması beklenmiyor.  Çünkü fiyatlar zirveye dayanmış durumda ve bu yükselişlerinde temelinde spekülasyonların olduğuna dayanarak bu aynı miktarda üretime devam edebilir.

Rusya –  Ukrayna sorunu piyasalarda tansiyonu iyice yükseltiyor. Rusya’ nın, Ukrayna’ nın sınırına asker yerleştirmesi ve ekipmanlarını hazırlaması, Ukrayna’ yı işgal edebileceği ihtimaliyle petrol ve enerji piyasasının bozulacağından dolayı arz yönündeki sakıntılardan kaynaklı olarak petrol fiyatları ve enerji fiyatları yükselişe devam edebilir. 

Petrol fiyatlarında yükselişlerin yaşanması, yurtiçinde akaryakıtta yeni zamları beraberinde getiriyor. Petrol fiyatının yükselmesi ve aradaki kur farkından dolayı, yurtiçinde zamları sürekli olarak gündemimize taşıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler