Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Petrol Yükselişlerini Yeni Haftada Koruyor

Yedi haftaya yakın süredir yükseliş trendi içinde hareketlenen petrol, bu yükselişlerini yeni haftada korumaya çalışıyor.  Tüm dünyada rekor seviyelere kadar ulaşan Omikron vaka artışlarına rağmen, ülkelerin kapanmaya yahut seyahat kısıtlamalarına gitmemesi, petrolde pozitif görünümü daha da destekliyor. Geçtiğimiz hafta, ABD ham petrol stoklarının artış göstermesi ve Beyaz Saray’ın stratejik petrol rezervlerini serbest bırakma hamlesini hızlandırabileceğine dair gelen açıklamalar düşüş baskısını artırmıştı. Daha sonra yeniden toparlanma yaşayan petrol, yeni haftaya yeniden pozitif seyirde başladı ve haftanın ikinci işlem gününe geldiğimizde bu yükselişlerin devam ettiğini görmekteyiz. Yarın yapılacak olan yılın ilk FED toplantısından gelecek olan mesajları yakından takip edebiliriz. FED’ in yarın yapacağı toplantıda, Mart ayında uygulamayı düşündüğü faiz artırımı ve daha sıkı para politikasına ilişkin sinyallerin verilmesi bekleniyor.

 

Rusya –  Ukrayna arasında jeopolitik gerginliğin sürdüğünü görmekteyiz. NATO, dün kuvvetlerini hazırda beklettiğini ve Doğu Avrupa’ ya savaş ve gemi desteği sağladığını açıkladı. Rusya bu hamleyi, Ukrayna’ nın sınırına asker yığmasına karşılık olarak batının ‘’ Histeresi’’ olarak kınadı. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginlik tüm dünyada fiyatlamalar üzerinde etkisini hissettirmeye devam ediyor.

  

Diğer bir gerginlik ise Orta Doğu’ da dün Yemenli Husi’ nin BAE’ ye füze saldırısında bulunması oldu. ABD ve BAE yetkililerinden gelen açıklamaya göre saldırı, ABD’ nin ordusunun bulunduğu üssü hedef alan bir saldırı olduğu yönündeydi. Saldırı ABD’ nin yapımı olan Patriot uçakları tarafından etkisiz hale getirildi.

 

Küresel çapta yaşanan Rusya –  Ukrayna gerilimi ve BAE’ ye yapılan saldırı gibi jeopolitik sorunlar ve petrol stoklarında yaşanan artış ve azalışın etkisiyle, petrolde fiyatların hareketlendiğini görmekteyiz. Gelişmeler doğrultusunda yaşanabilecek riskleri yakından takip edebiliriz.  

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler