Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Ukrayna gerilimleri risk iştahını azaltırken Fed kararı öncesi altın düşüş yaşadı

Yazar – Gina Lee

Investing.com – Ukrayna’daki jeopolitik gerilimlerin risk iştahını azaltmasıyla iki ayın zirvesini gören altın, Çarşamba günü Asya’da düşüş yaşadı. Yatırımcılar Fed’in son politika kararını bekliyor.

Altın vadeli işlemleri, 1.852,65 dolar ile 19 Kasım’dan beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördükten sonra %0,29 düşüşle 1.847,10 dolara geriledi.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde konuşlandırmaya hazır olmak üzere 8.500 askeri alarma geçirdikten sonra Rusya “büyük endişe” duyduğunu dile getirdi. İngiltere de olayların kızışması durumunda Avrupalı müttefiklerini yaptırımlara hazır olmaya çağırdı.

RJO Vadeli İşlemler kıdemli piyasa stratejisti Bob Haberkorn’ın Reuters’e yaptığı açıklamaya göre güvenli liman altın, Fed duyurusunun ardından “bekle ve gör” senaryosunda “güvenli ticarete uçuş” görevi görüyor.

Haberkorn ayrıca gün içinde paylaşılacak olan duyurunun, Fed’in bu yıl ne kadar agresif olacağına ve enflasyonla mücadele de daha fazla faiz artırımına işaret edip etmeyeceğine dair ipucu elde etmek için yakından izleneceğini belirtti.

Fed’in, ilki Mart ayında olmak üzere bu yıl dört faiz artırımı yapması bekleniyor.

UBS analisti Giovanni Staunovo, Reuters’e yaptığı açıklamada “Fed bu hafta faiz artırımı döngüsüne başladığını duyuracak gibi görünse de altın hâlâ iyi durumda. Sarı metal için destek yüksek enflasyon ve yüksek piyasa volatilitesinden geliyor.” dedi.

Staunovo ekliyor; tarihsel olarak altın, piyasa oynaklığı arttığında hisse senetlerinden daha iyi performans gösterdiğinden “Fed daha şahin bir açıklama yapmadığı takdirde altın destek görmeye devam edebilir.”

Bugün Kanada Merkez Bankası, yarın da Güney Afrika Merkez Bankası politika kararını duyuracak. Avustralya Merkez Bankasının kararını ise gelecek hafta öğreneceğiz.

Diğer kıymetli metallerden gümüş %0,1 düşerken platin %0,1 ve paladyum %2,3 yükseldi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler