Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

WHO, Omicron’u “hafif” olarak nitelendirmeye karşı uyarırken altın yükseldi

Gina Lee

Investing.com – Bugün Asya’da altın yükseldi fakat bir önceki seansta gördüğü iki haftanın en düşük düzeyine yakın kaldı. Güçlü getirilerin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Omicron varyantının “hafif” olarak düşünülemeyeceğine dair uyardıktan sonra inançlı liman altın dayanak gördü.

Altın vadeli süreçleri %0,06 artışla 1.790,25 dolar oldu fakat sarı metal, Kasım ayından bu yana gördüğü en büyük haftalık düşüş yoluna girdi. ABD’nin 10 yıllık Hazine getirileri Mart ayından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı.

Omicron’da, Delta virüsüne nazaran hastalık daha hafif geçse de WHO Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus’a nazaran bu “hafif” olarak sınıflandırılmamalı.

ABD Fed’in en güvercin yetkilileri bile merkez bankasının şahin siyasetine dayanak veriyor. San Francisco Fed Lideri Mary Daly, Perşembe günkü bir aktiflikte yaptığı konuşmada Fed fon oranlarında olağanlaşmanın akabinde Fed bilançosunda düzenleme olabileceğini söyledi. St. Louis Fed Lideri James Bullard ise farklı bir aktiflikte Fed’in, gaye faiz oranını Mart 2022’ye kadar artırabileceğini söyledi.

CME FedWatch aracına nazaran yatırımcılar, Mart ayındaki toplantıda en az 25 bp’lik bir artış mümkünlüğünü en az %70 olarak görüyor.

Data cephesinde yatırımcılar, tarım dışı istihdamın içinde olduğu ABD iş raporunu bekliyor. Perşembe günü paylaşılan rapora nazaran birinci işsizlik müracaatları geçen hafta 207.000’e yükseldi.

Asya’da Japonya’dan gelen bilgiler, Kasım ayında hanehalkı harcamasının yıl bazında %1,3 ve ay bazında %1,2 daraldığını gösterdi. Tokyo çekirdek TÜFE Aralık ayında yıllık bazda %0,5 büyüdü.

Öbür değerli metaller ortasında gümüş 22,16 dolarda sakin kalırken platin %0,2 ve paladyum %0,1 yükseldi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler