Finans

Aman petrol, canım petrol…

Yıl 1980… Bundan tam 43 sene önce… Eurovision şarkı yarışması… Ajda Pekkan söylüyor… Aman petrol, canım petrol, artık sana, sana, sana muhtacım petrol…

Petrol ne zaman dünyanın başına dert açsa bu şarkıyı açar dinlerim. Temmuz ayının başında 71 dolar seviyelerinde olan Brent petrol mevcut durumda 92 doların üzerine yükseldi. Bu %30 oranında bir yükseliş demek. Birazdan teknik görünümü değerlendireceğiz fakat şimdiden söyleyeyim yukarı potansiyeli oldukça kuvvetli duruyor.

Petrol 2022 Kasım ile 2023 Eylül arasında yaklaşık bir yıl belirli bölgeler arasında hareket etti. Yükselişlerde ABD devreye girip fiyatı baskılarken, düşüşlerde ise OPEC devreye girip fiyatı yukarı çekti. Son dönemde ise Rusya ve S.Arabistan’ın adımlarının daha etkili olduğunu görüyoruz. OPEC’in üretim kesintisi yapması fiyatları yukarı çeken en büyük faktör olarak karışımıza çıkıyor.

Petrolde yaşanan yükselişler küresel bazda enflasyon problemlerini artıracaktır. Bu durum merkez bankalarının enflasyon hedeflerine ulaşmalarını zorlaştıracak ve geciktirecektir. Enflasyonların düşmediği senaryoda ise yüksek faiz ve sıkılaşma ortamının devamını bekleyebiliriz.

Petroldeki yükselişler iç tarafa da hızlı şekilde yansıdı. Benzin ve motorine zamlar geldi. Petroldeki yükselişin devam etmesi benzin ve mazot fiyatını daha da yukarı çekecektir. Bu durum sebze ve meyveden tutun aklınıza ne geliyorsa fiyat artışı anlamını taşıyacaktır.

Brent petrolün teknik görünümünü incelediğimizde önemli kırılımların geldiğini görmekteyiz. Burada 88 dolar seviyesinde gelen kırılım çok önemliydi. 88 üzeri kalındığı sürece yukarı potansiyel sürecektir. Yukarıda görünen en yakın teknik hedef ise 98 dolarda yer alıyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok