Borsa
BorsaFinans

Almanya’nın perakende satışları, iyimserliği desteklerken Avrupa piyasaları yükseldi

Muharrir – Peter Nurse 

Investing.com – Salı günü Avrupa piyasaları, yeni yıl optimistliğini sürdürerek yükseliş yaşadı. Almanya’nın güçlü perakende satışları, artan Covid-19 hadiselerine karşın iktisattaki toparlanmanın devam edeceği umutlarını destekledi.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,7 artışla tüm vakitlerin tepesini gördü. FTSE 100 %1,3 artış yaşadı ve STOXX 600 %0,9 yükselerek rekor düzeye ulaştı.

Almanya’nın perakende satışları Kasım ayında şaşırtarak ay bazında %0,6 yükseldi ve tekrar kısıtlamalar uygulanmasına karşın yıllık perakende satışları rekor düzeye çıkardı.

Fransa’nın Aralık ayı enflasyon oranı yıllık %3,4 ile Aralık ayında stabilize oldu. Beklentiler %3,5 olması tarafındaydı. Avrupa Merkez Bankası (ECB), bölgedeki fiyat baskılarının yakında tepeyi görebileceğini söyledi ve Fransa’nın sayıları da bu görüşü destekliyor.

Fransa’nın Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bu yıl büyüme oranının, hükümetin %6,25 olan mevcut varsayımının oldukça üzerinde olabileceğini söyledi.

Aralık ayında Çin’in fabrika aktivitesinde büyüme olduğunu gösteren bilgilerin yanında bu optimistlik, pandemiyle ilgili belirsizlik devam ediyor olmasına karşın hissediliyor. ABD’nin yanında Avrupa’daki pek çok ülke rekor günlük olay sayısı paylaşırken Omicron’un yayılmasını önlemek ismine yeni kısıtlamalar uygulanmaya başladı.

Pazartesi günü Avrupa endeksleri, yeni yılın birinci gününde güçlü artışlar paylaştı. STOXX 600 endeksi rekor kapanışla bitirdi. Wall Street de tıpkı yolu takip etti ve S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average endeksi rekor düzeylerde kapanırken Salı günü Asya da büyük oranda olumlu seyretti.

Kurumsal gelişmelerde Novartis (SIX:NOVN) %0,4 yükseldi. ABD’nin bir temyiz mahkemesi, İsviçreli ilaç üreticisinin multipl skleroz tedavisi Gilenya için patent geçerliliğini onayladı.

Öte yandan Apple’ın (NASDAQ:AAPL) pay pahası Pazartesi günü birinci kere 3 trilyon doları geçerken Tesla (NASDAQ:TSLA), dördüncü çeyrekte güçlü bir teslimat sayısı paylaştıktan sonra kıymet kazandı, böylelikle teknoloji bölümü de takviye gördü.

Salı günü petrol fiyatları, OPEC toplantısı öncesinde yükseldi. Üretici kümesi, artan Omicron olayları ortasında geleceğe yönelik üretim düzeylerini tartışacak.

OPEC+’nın bugünkü toplantıda Şubat ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı planı ile devam etmesi bekleniyor. Resmi siyaset sayılarına karşın küme, son aylarda tekraren kotaların altında kaldı.

Yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü’nün bugün yayımlanacak olan ham petrol arz raporunu bekliyor.

WTI vadeli süreçleri %0,4 artışla 76,38 dolar olurken Brent %0,3 yükselişle 79,19 dolara ulaştı. Her iki kontrat de Pazartesi günü %1 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 artarak 1.804,35 dolar olurken EUR/USD 1,1297’den alıcılandı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler