Borsa
BorsaFinans

Artan ABD Hazine getirileri Avrupa piyasalarını baskılıyor

Muharrir – Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları bugün düşüşle açılıyor. ABD Hazine getirilerindeki artış, teknoloji dalı üzerinde baskı yarattı.

DAX %0,1 düşerken CAC 40 %0,1 ve FTSE 100 %0,2 kayıp yaşadı.

Avrupalı endeksler yeni yıla âlâ bir başlangıç yapmıştı: STOXX 600 endeksi, global iktisattaki toparlanmayla ilgili optimistlik nedeniyle tüm vakitlerin tepesine çıktı.

Bununla birlikte Avrupa, yatırımcıların Hazine getirilerindeki artışı ve bu bunun yüksek kaldıraçlı teknoloji dalı üzerindeki tesirini sorun etmesi ile Asya’daki negatif hissiyatı sürdürecek üzere görünüyor.

ABD’nin 10 yıllık Hazine getirisi Salı günü altı haftanın doruğuna dokundu. Beş yıllık gösterge, pandeminin en yükseğini görürken iki yıllık getiriler ise 2020 Mayıs ayından beri gördüğü en yüksek noktaya ulaştı.

Bu ortada Avrupa’nın birçok, son hadise dalgası ile boğuşmaya devam ediyor.

Çarşamba günü Avrupa’dan gelecek datalar ortasında Euro bölgesinin hizmet ve imalat PMI sayıları için son okuma var ve Omicron’un yol açtığı sıkıntılara ait erken sinyaller verebilir.

Buna ek olarak yatırımcılar, Fed’in birinci faiz artırımını ne vakit yapacağını anlamak ismine merkez bankasının geçen ayki toplantısına ilişkin tutanakları inceleyecek.

Yatırımcılar stoklardaki düşüşün yanında OPEC+’nın global üretimi kademeli olarak artırma kararını dengelemeye çalışırken petrol fiyatları sakin seyretti.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün Salı günü paylaşılan raporu, 31 Aralık haftasında ham petrol stoklarında 6,4 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi. Bu, beklenenden daha yüksek bir düşüş olurken akaryakıt stoklarında 7,1 milyon varillik artış görüldü.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin ham petrol arz raporu bugün yayımlanacak.

Salı günü OPEC+, Şubat ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı ile devam etme kararı alarak genel talebin yeni hadise dalgalarından çok da makus etkilenmeyeceğine inandığını gösterdi.

WTI vadeli süreçleri %0,1 artışla 77,03 dolar olurken Brent %0,1 artarak 80,07 dolara yükseldi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,1 düşerek 1.813,95 dolar olurken EUR/USD %0,1 artışla 1,1299’dan süreç gördü.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler