Borsa
BorsaFinans

AT&T ve Verizon, 5G problemine dostça tahlil bulunması umudu ile yükseldi

Müellif – Dhirendra Tripathi

Investing.com – ABD’li yetkililer ile havayolu şirketleri ortasında yeni 5G hizmetlerinin başlatılması konusunda dostça bir mutabakat umudu olması ile Verizon (NYSE:VZ) ve AT&T (NYSE:T) payları kıymet kazandı.

Ulaştırma Bakanlığı’nın tavsiyesini başta görmezden gelen iki firma, yeni 5G hizmetini kullanıma sunma işini 19 Ocak’a erteleme konusunda anlaştı. Bu durumun, havalimanlarında 5G operatörlerinin yeni frekansları kullanmasından doğan güvenlik kaygılarını ele almaları için havacılık düzenleyicilerine vakit tanıması bekleniyor. Telekom operatörleri, yeni 5G hizmetlerinin gücünü altı aylığına azaltmayı teklif etti.

Federal Havacılık Yönetimi (FAA) ülkedeki hem yolcu hem de kargo uçuşlarını engelleyecek uçuş kısıtlamaları çıkarmaya hazırlanıyordu. Bu, artık en azından süreksiz olarak mümkünlük dışı.

Buna cevaben Verizon %0,5 ve AT&T %0,3 yükseldi.

Yeni 5G hizmetlerinin sunulması, pahalı spektrum bantlarına ve ağ altyapısına milyarlarca dolar harcayıp bunların getirisini bekleyen telekomünikasyon şirketleri için hayati değer taşıyor.

Raporlara nazaran lobi kümesi Airlines for America, kokpit güvenlik sistemlerine müdahale edebileceği kaygısıyla Çarşamba günü 5G hizmetlerinin piyasaya sunulmasını engellemek için federal bir mahkemeye başvurmayı düşünüyordu.

Farklı son kullanıcıların kendi hizmetleri için kullandığı spektrum bantları ortasındaki parazit, bilhassa telekomünikasyon hizmet sağlayıcıları ve havayolları ortasında uzun müddettir devam eden bir sorun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler