Borsa

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

Avrupa’da borsalar, haftanın son işlem gününü yükselişle kapattı. Finansal hizmet şirketlerinin hisseleri yüzde 1,7, madencilik şirketlerinin hisseleri yüzde 1,8 yükseldi.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS) sabah açıkladığı verilere göre, ekimde perakende satışlar aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 2,7 düştü.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için erken olduğuna ilişkin yönlendirmelerinin piyasaların yön bulmasını zorlaştırdığını ifade etti.

Lagarde: Avrupa kritik kavşakta

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde bugün Avrupa Bankacılık Kongresi’nde yaptığı konuşmada, küresel ekonominin rakip bloklara bölündüğüne yönelik işaretlerin giderek arttığını belirterek şöyle dedi: “Avrupa şu anda kritik bir kavşakta ve de globalizasyon, demografi ve karbonsuzlaşma gibi bir dizi ortak zorlukla karşı karşıya. Bu zorluklarla aynı anda başa çıkmak, nesiller boyu sürecek bir çaba ve kısa sürede büyük yatırımlar gerektiriyor.”

Ramsden: Faiz bir süre kısıtlayıcı seviyede kalmalı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Dave Ramsden ise Profesyonel Ekonomistler Topluluğu Yıllık Toplantısı’nda, İngiltere Merkez Bankasının, enflasyonu bankanın hedeflediği yüzde 2 hedefine indirilebilmesi için faiz oranlarının bir süre daha “kısıtlayıcı” seviyelerde kalması gerektiğini vurguladı.

Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 yüzde 1,01 artarak 455,82 puana yükseldi.

Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,91 değer kazanarak 7.233,91 puana yükseldi.

Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,84’lük artışla 15.919,16 puandan kapandı.

Birleşik Krallık’ta FTSE 100 endeksi yüzde 1,26 artarak 7.405,55 puana yükseldi.

İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,82’lik artışla 29,498,43 puandan kapandı.

Avro/dolar paritesi ise TSİ 20.26 itibarıyla yüzde 0,29 artışla 1,088 seviyelerinde seyrediyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok