Borsa
BorsaFinans

Avrupa piyasaları, Yeni Yıl iyimserliği ile yükselişini sürdürüyor

Muharrir – Peter Nurse 

Investing.com – Artan Covid-19 hadiselerine karşın yeni yıla iktisattaki toparlanmanın devam edeceği umutları ile giren Avrupa piyasaları, Salı gününe yükselişle başlıyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 %0,5 ve FTSE 100 %1 artış yaşadı.

Pazartesi günü Avrupa endeksleri, yeni yılın birinci gününde güçlü artışlar paylaştı. STOXX 600 endeksi rekor kapanışla bitirdi. Wall Street de tıpkı yolu takip etti ve S&P 500 ve Dow Jones Industrial Average endeksi rekor düzeylerde kapanırken Salı günü Asya da büyük oranda olumlu seyretti.

Salı günü hissiyatı destekleyen gelişme, Çin’in Aralık ayında fabrika faaliyetinin daha süratli bir tempoda büyümesi oldu. Artan hadise sayıları iktisattaki toparlanmayı yavaşlatmasına karşın Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi (PMI) 50,9 puan ile 2021 Haziran ayından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı.

ABD’nin yanında Avrupa’nın birden fazla ülkesi, yüksek bulaşıcılığa sahip Omicron varyantının yayılmasını önlemek ismine tekrar kısıtlama uygularken optimistlik, pandemiyle ilgili bu belirsizliğe karşın hissediliyor.

Kasım ayında Almanya’nın perakende satışları ay bazında %0,6 yükselirken yıllık %2,9 düşüş yaşadı. Ülkenin Aralık ayı işsizlik oranlarının yanı sıra Fransa’nın Aralık ayı enflasyon ve İngiltere’nin imalat PMI sayıları da paylaşılacak.

Kurumsal gelişmelerde Novartis (SIX:NOVN) ilgi çekebilir. ABD’nin bir temyiz mahkemesi, İsviçreli ilaç üreticisinin multipl skleroz tedavisi Gilenya için patent geçerliliğini onayladı.

Öte yandan Apple’ın (NASDAQ:AAPL) pay pahası Pazartesi günü birinci sefer 3 trilyon doları geçerken Tesla (NASDAQ:TSLA), dördüncü çeyrekte güçlü bir teslimat sayısı paylaştıktan sonra güçlü artışlar kaydetmesi ile teknoloji kesimi de ilgi odağı olabilir.

Buna ek olarak Evergrande Group (HK:3333) Salı günü yaptığı açıklamada 2021 kontratlı satışlarının, bir evvelki yıla nazaran %39 düştüğünü söyledi.

Salı günü petrol fiyatları, OPEC toplantısı öncesinde büyük oranda sakin seyretti. Üretici kümesi, artan Omicron hadiseleri ortasında geleceğe yönelik üretim düzeylerini tartışacak.

OPEC+’nın bugünkü toplantıda Şubat ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı planı ile devam etmesi bekleniyor.

Yatırımcılar Amerikan Petrol Enstitüsü’nün bugün yayımlanacak olan ham petrol arz raporunu bekliyor.

WTI vadeli süreçleri %0,1 düşüşle 76,03 dolar olurken Brent 78,97 dolara geriledi. Her iki kontrat de Pazartesi günü %1 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 artarak 1.803,95 dolar olurken EUR/USD 1,1294’te sakin seyretti.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler