Borsa
BorsaFinans

BIST 100 endeksindeki günlük kayıp %5’e çıktı

Investing.com – Dünya borsaları haftaya düşüşle başladı. Rusya’da Ukrayna sorunu ABD ve İngiltere’den sert açıklamalar yaratırken borsada da bugün gün içinde %9 kayba neden oldu. RTSI bu ay %20’ye yakın düşüş yaşadı. Endeks bugün %9 düşüşle 24 Kasım sonrası en düşük seviyeyi görürken MOEX Russia Aralık 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Dünya borsaları Fed’in 2022’de hızlı adımlar atacağı beklentisi ile bu ay gerilerken son haftada ise Rusya – Ukrayna gerginliği gelişen ülke borsalarında kayıplara neden oluyor. Bugün BİST 100 gün içinde %5 düşüşle 1.910 puana geriledi ve 3 Ocak sonrası en düşük seviyeyi gördü. Borsadaki düşüşte son saat itibarıyla en çok kayıp %6 ile BİST Basit Metaller ve BİST Kimyasal, Petrol & Plastik tarafında yaşanırken BİST Turizm ve BİST Ulaştırma da %5 üzerinde kayıp verdi. Gün içinde daha az düşüş yaşayan BİST Bankalar son saatte %3 düşüş yaşıyor.

Rusya etkisi borsalarda kendini gösterirken kur tarafında da ruble, bugün %2 düşüşle dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. USD/RUB bugün 3 Kasım sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Rusya Merkez Bankası, rubledeki düşüşü engellemek için döviz alımını durdurdu. Banka, döviz alımlarına ne zaman başlayacağına oynaklığa göre karar vereceklerini belirtti.

USD/ZAR bugün %1 üzeri yükselişte ve kur 21 Kasım sonrası gördüğü en düşük seviyeden yükselirken Meksika pesosu, Güney Kore wonu ve Polonya zlotisi de bugün dolar karşısında düşüş yaşıyor.

Günün ilk yarısında 13,34 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru, son saatte 13,42’den işlem görüyor ve TL günlük bazda %0,10 primle dolar karşısında tek pozitif ayrışan gelişen ülke parası olarak fiyatlanıyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler