Borsa
BorsaFinans

BIST, FOMC gününe nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100, hafta ortasına %0,31 yükselişle 1.951 puandan başladı. Endeks hafta başında %5 düşüş yaşamasının ardından dün günü %1,82 yükselişle 1.945 puandan kapattı ve bugün de güne pozitif başladı. Pazartesi günkü düşüşün ardından dün uygulanan yukarı adım kuralı bugün de geçerli olacak.

Hafta başında Asya, Avrupa ve gelişen ülke piyasalarındaki düşüşe karşın yükselen ABD borsaları dün düşüş yaşadı. NASDAQ Composite %2,2, SPDR® S&P 500 SPY ise günü %1,22 düşüşle kapattı. ABD dışındaki piyasalarda görülen tepki alımları bugün de devam ediyor. Bugün Avrupa ve Asya %1’e yakın yükseliş yaşıyor.

Küresel satışlar ve Rusya – Ukrayna gerginliğinden etkilenen Borsa İstanbul, haftanın devamında kayıplarının yarısını sildi, ancak 2.000 puan seviyesi henüz aşılabilmiş değil.

Seansın ilk saatinde BİST Bilgi Teknolojileri, BİST Ulaştırma ve BİST Leasing ve Faktöring %1 üzeri primle en iyi performansı gösterirken BİST Metal Harici Mineral Ürünler, BİST Toptan Satış & Perakende Ticaret ve BIST Kobi Sanayi geride kalıyor.

Bugün küresel piyasalarda yılın ilk FOMC toplantısı takip edilecek. Mart ayındaki faiz artış oranı ve bilanço küçültülmesine dair öngörüleri değerlendirecek piyasalar şahin bir Fed bekliyor. Ancak beklenen sinyallerin gelmemesi durumunda yıla kötü başlayan endekslerde yükselişler yaşanabilir.

Yazar: Deniz Engin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler