Borsa
BorsaFinans

Çarşamba – Amazon, Netflix’in çıkar raporu, GM’den ikinci el satışı

Muharrir – Sam Boughedda

Investing.com – Fed Lideri Jerome Powell, para siyaseti konusunda beklendiği kadar agresif olmadı ve piyasalar Salı günü tekrar döndü.

Powell, merkez bankasının güçlü istihdam eğilimlerini baltalamayı amaçlamadığını söyledikten sonra teknoloji payları yükseldi.

Fed, pandemi devrinde ekonomiyi desteklemek için sunduğu büyük teşvikin bir kısmını kaldırmaya başlayacak. Koronavirüs yok olmasa da iktisattaki toparlanma, bu yıl Fed’in üç faiz artırımı öngördüğü bir noktaya ulaştı.

Özel bölümdeki kimi ekonomistler bu yıl dört faiz artırımı öngörüyor. Fed ayrıyeten tahvil alımlarının boyutunu ve bilançosunda tuttuğu tahvillerin sayısını da azaltacak.

Fed’in Aralık toplantısının tutanakları artan enflasyon baskılarına odaklanmıştı. Bunun akabinde Fed’in çok süratli aksiyon alacağı korkuları, son günlerde teknoloji paylarında satışlara yol açtı.

Bugün hükümetin TÜFE okuması paylaşılacak ve analistler, geçen yıla nazaran %7’yi görmesini bekliyor.

Ve bu hafta Perşembe günü Delta Air Lines (NYSE:KOL) ve Taiwan Semiconductor Manufacturing ve Cuma günü birçok büyük bankanın raporları ile ağır çıkar devri başlıyor.

Bugün piyasaları etkilemesi beklenen üç gelişme:

1. Yılın en güzel FANG payı

Bu yılın en yeterli FANG şirketi hangisi? Bank of America’ya (NYSE:BAC) nazaran Amazon.com Inc (NASDAQ:AMZN).

Analist Justin Post, Amazon’u olumsuz etkileyen birçok faktörün sakinleşmesini ve “büyük bir altyapı yatırım döngüsünün akabinde 2023-2025 ortasında güçlü bir büyüme ve marjlarda genişleme” beklediklerini söyledi.

2. Netflix görünümü

Moness Crespi analisti Brian White’a nazaran Netflix Inc (NASDAQ:NFLX), gelecek haftaki raporunda dördüncü çeyrek iddialarını aşacak üzere görünüyor. Analistler büyümeye odaklı olacak lakin White, şirketin bu ölçümü bırakması gerektiğini düşünüyor. İzlemeye devam edin.

3. GM’nin ikinci el araba satışı

General Motors Company (NYSE:GM), ikinci el araba piyasasının pandemi periyodundaki en sıcak piyasalardan biri olmasından ötürü online bir ikinci el araba bayiliği açıyor. Sitenin baharda açılması bekleniyor ve GM olsun olmasın birçok araç sunulacak.

Bu site, direkt Carvana Co (NYSE:CVNA) ve CarMax (NYSE:KMX) üzere şirketlerle rekabet edecek. Araç satışlarının kıymetli bir kısmını ikinci el arabalar oluşturup gün geçtikçe daha çok insan araç alımlarını da online olarak yapmak istediğinden araba üreticileri online pazara yöneliyor. Geçen yıl Ford (IS:FROTO), ikinci el pazarını piyasaya sürmüştü.

–Bu haberde Investing.com grubunun ve Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler