Borsa
BorsaFinans

Çin’de düzenleyiciler daha katı kurallar önerirken Çinli paylar geriledi

Muharrir – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Çinli şirketlerin ADR ve payları, Çin’in siber düzenleme organı tarafından çıkarılan kural taslağından sonra zayıfladı. Kurallar uygulanırsa bu, fonksiyonları kamuoyunu etkilediği düşünülen uygulamalar için daha ağır bir yük manasına gelecek.

İlgisiz de olsa Çin’in internet devleri üzerindeki kontrolünü yansıtan bir gelişme olarak ülkenin piyasa düzenleme kurumu, bir düzine mutabakat konusunda düzgün biçimde rapor vermedikleri gerekçesiyle Alibaba (NYSE:BABA), Tencent Holdings (HK:0700) ve Bilibili (NASDAQ:BILI) ünitelerine ceza uyguladı.

Bu ikiz gelişme, ‘uzun dönemli’ teknoloji paylarının ABD faizlerinde artış mümkünlüğü ile baskı altında olduğu bir vakitte yaşandı. Çin’in teknoloji bölümü, merkez bankasının halihazırda para siyasetinde genişleme uygulaması ile lakin kısmen korunuyor.

Meituan (HK:3690) %11,2 düşerken Tencent Holdings (OTC:TCEHY) %4,3 bedel kaybetti. Alibaba ADR’leri piyasa öncesinde %1,4 düşüş yaşadı. Pinduoduo (NASDAQ:PDD) ve Bilibili de %3 civarı düşüşle kıymet kaybedenler ortasında. Didi ADR’si (NYSE:DIDI) ise %1,4 geriledi.

Halkın, Çin Siber Uzay Yönetimi’nin teklifleri hakkındaki görüşlerini 20 Ocak’a kadar sunması bekleniyor.

Reuters’e nazaran CAC tarafından sunulan teklifler, uygulama sağlayıcılarının kamuoyunu etkileyebilecek “yeni teknolojilere, yeni uygulamalara ve yeni işlevlere” başlamadan evvel bir güvenlik değerlendirmesi yapmasını mecburî kılıyor.

Düzenleyici, uygulama sağlayıcıların ulusal güvenliği tehlikeye atacak faaliyetlerde bulunmaması yahut kullanıcıları ufak tefek ferdî bilgileri paylaşmaya zorlamaması gerektiğini ekledi.

Kurum ayrıyeten haber uygulamalarının haber yayınlama müsaadesi sağlayan lisansları alması gerektiği belirtildi.

Salı günü CAC, deniz çok bölgelerde borsada listelenmeden evvel 1 milyondan fazla kullanıcısı olan platform şirketleri üzerindeki kontrolü sıkılaştıracak yeni kurallar çıkardı. Bunlar, gelecek ay yürürlüğe girecek.

Bu yeni kurallar Çinli yetkililerin, SEC üzere deniz çok düzenleyicilerle bilgi paylaşımında bulunmaktan rahatsız olan vatandaşlarının bilgilerini korumak üzere geçen yıl attığı adımlarla uyumlu. Bu telaştan ötürü Didi, NYSE’den çıkarıldı ve bilgi sürece pratikleri inceleme altındayken çeşitli uygulamalarında yeni müşteri alımlarını askıya almak zorunda kaldı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler