Borsa
BorsaFinans

Çip talebinin görünümü desteklemesiyle Texas Instruments değer kazandı

Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Texas Instruments (NASDAQ:TXN) hissesi Çarşamba günü %4,6 yükseldi. Şirket, cari çeyrek için gelir artışının %14 olacağını öngörüyor. Yarı iletken üreticileri için birkaç ayın zor geçeceği anlamına gelen arz kısıtlamaları ve hammadde eksikliği düşünülürse bu güçlü bir öngörü.

Alt sınırda ise geliri tahminen yine de %5 civarında büyüyecek.

Şirketin başkanı ve CEO’su olan Rich Templeton, “TI’nın ilk çeyrekte geliri 4,50-4,90 milyar ve hisse başına kazancı 2,01-2,29 dolar aralığında tahmin ediliyor. 2022 için yıllık işletme vergimizin %14 civarı olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Şirket son mali yılın ilk çeyreğinde 4,29 milyar dolar gelir elde etti.

TI’nın öngörüsü, dördüncü çeyrekte beklentileri aşmasının ardından geldi. Şirket, sektördeki en geniş erişime sahip olup sonuçları ile elektronik ürünlere olan talebin bir göstergesi.

Dördüncü çeyrekte geliri, endüstriyel ve otomotiv piyasalarındaki güçlü talep sayesinde %19 büyüyerek 4,83 milyar dolara ulaştı. Yıl bazında gelirinde yüzde olarak endüstriyel %41, otomotiv %21 ve kişisel elektronik cihazlar %24 oranında yer alıyor, diğer tüm segmentlerin katkısı ise tek haneli.

TI’nın başkan yardımcısı ve yatırım ilişkileri müdürü olan Dave Pahl, bir konferans görüşmesinde analistlere “Tüm pazarlarımızda iyi fırsatlar görüyoruz ama endüstriyel ve otomotiv alanlarına özel, stratejik bir önem veriyoruz.” dedi.

Bu iki segmentteki müşterilerin, nihai ürünlerini daha akıllı ve daha verimli hale getirmek için analog ve gömülü teknolojiye yöneldiğini, bunun da bu segmentlere yönelik çip talebinde daha hızlı büyüme sağlayacağını söyledi. Şirket, segmentlere hitap etmek için çip üretim kapasitesini artıracağını söyledi.

Dördüncü çeyrek net geliri hisse başına 2,27 dolar ile 1,95 dolar olan beklentileri aştı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler