Borsa
Borsa

DAX Toparlanma Çabasında Hareketleniyor

Rusya- Ukrayna gerilimiyle, endeksler sert satışlara maruz kaldı. Özellikle Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Rusya’ nın Ukrayna’ ya saldıracağı 16 Şubat gününü, ‘’ Birlik Günü’’ olarak ilan etmesinin ardından endekslerdeki satışlar derinleşti. Avrupa Birliği ve ABD, Rusya’ nın Ukrayna’ ya saldırması halinde, Rusya’ ya ağır ekonomik yaptırımlar uyulabilecekleri konusunda hem fikirler. Gerilimin etkisiyle, DAX’ ta satışlar hızlanarak, fiyat 15.000 seviyesine altına kadar geriledi.

Almanya tarafında, ZEW Ekonomik Hissiyatı önceki ayın üzerinde 54,3 olarak açıklandı. Almanya’ da TÜFE ise yüzde 4.9 olarak açıklandı. Euro Bölgesinde TÜFE beklentilerin üzerinde yüzde 5.1 olarak açıklandı. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, enflasyonun enerji fiyatlarından kaynaklandığını ve bu yükselişin yakın gelecekte de devam edebileceğini söylemesi endeks üzerinde riskleri daha etkiliyor. Piyasaların, ABD’ de yükselen enflasyona karşı faiz artırım beklentileri, Euro Bölgesi içinde oluşmaya başladı.

Rusya, dün itibariyle Ukrayna sınırındaki askerlerini çekmesiyle beraber endekslerin genelinde toparlanmalar görüldü. DAX’ ta bu gelişmeyle beraber yeniden 15.000 bandı üzerine tırmandı. Gelişmeler akabinde endekste fiyat, 15.600 direncini aşmasıyla yükselişler hız kazanabilir. Ancak fiyat 15.319 desteğini kırarsa düşüşler yeniden oluşabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler