Borsa
BorsaFinans

Gün Öncesi – Faiz artırımları, Lululemon, büyük oyun sözleşmesi

Sam Boughedda

Investing.com – Faiz artırımlarına ait tasalar yüzünden büyük düşüş yaşayan paylar, Pazartesi günü bir nebze toparlandı. Faiz beklentileri ile büyüme odaklı teknoloji kesimi baskı altına girdi.

Kapanışa yanlışsız S&P 500 ve NASDAQ Composite, arka arda beşinci günde de düşüş yolundaydı.

Yatırımcılar, Fed’in teşviki azaltmaya başlamasına hazırlanırken büyüme payları yeni yıla satış görerek girdi.

Goldman Sachs (NYSE:GS) analistleri bir notta, bu yıl Fed’in dört artırım yapacağı öngörüsünde bulundu.

Fed demişken Lider Jerome Powell, merkez bankası lideri olarak ikinci vazife devrine başlamasını onaylamak üzere Salı günü toplanacak olan Senato’da konuşma yapacak.

Reuters raporuna nazaran Fed’in Aralık tutanakları sonrasında yatırımcılar, bu yıl için faiz artırımı beklentilerini yükseltti. Haber ajansına nazaran artık piyasalar, Mart ayında faizlerin %0,25 puana yükselme mümkünlüğünün %70’ten fazla olduğunu düşünüyor.

Bu haftaki enflasyon bilgileri, Fed kararına dayanak olabilir.

Bugün piyasaları etkilemesi olası üç gelişme:

1. Faiz artırımları

Fed’in bu yılki rotasıyla ilgili konuşanlar, yalnızca Goldman analistleri değildi. Reuters’e nazaran Pazartesi günü JPMorgan Chase (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon, enflasyonun çok yüksek olduğunu ve bunun, Fed’in bu yıl kısa vadeli faizlerde dörtten fazla artırım yapmasına yol açabileceğini söyledi.

CNBC’ye konuşan Dimon, “Enflasyon, insanların düşündüğünden daha makus olabilir. Bu yıl yalnızca dört faiz artışı olursa şahsen ben şaşırırım. İktisadın bu dördünü absorbe etmesi çok kolay olur.” dedi.

2. Azalan beklentiler

Pandemi yarardan ziyana döndü: Pazartesi günü Lululemon Athletica Inc (NASDAQ:LULU) payları, Omicron varyantının işlerini etkilediğini ve artık yarar ve gelirinin, amaç aralığının en alt hududuna yakın bir noktada gelmesini beklediğini söyledikten sonra %5 düşüş yaşadı.

Atletik giysi şirketi, “Tatil periyoduna güçlü bir pozisyonda başladık fakat o vakitten beri Omicron’un çeşitli sonuçlarını yaşıyoruz – kapasiteyi artırma kısıtları, daha hudutlu işçi mevcudiyeti ve makul bölgelerde çalışma saatlerinde düşüş.” dedi.

Sonuç olarak dördüncü çeyrekte gelirinin 2,125-2,165 milyar dolar aralığının alt sonuna hakikat olmasını bekliyor. Pay başına çıkarı için beklentisi ise 3,25-3,32 dolar aralığının alt sonuna yakın olması tarafında.

3. Oyun bölümünde büyük sözleşme

Take-Two Interactive Software Inc (NASDAQ:TTWO) şirketi, taşınabilir oyun geliştiricisi Zynga Inc’i (NASDAQ:ZNGA) 12,7 milyar dolar – pay başına 9,861 dolar – karşılığında almak için anlaştıktan sonra Zynga payları yükseldi.

“FarmVille” ve “Words With Friends” oyunlarının imalcisi Zynga’nın hissedarları, ellerindeki her Zynga payı için3,50 dolar nakit ve 6,361 dolarlık Take-Two payı alacak.

“Grand Theft Auto” oyununun üreticisi Rockstar Games’in ana şirketi olan Take-Two, mutabakatın onları “interaktif cümbüş sanayisinin en süratli büyüyen segmenti” olan taşınabilir oyunların en büyük yayıncılarından biri haline getireceğini söyledi.

–Bu haberde Investing.com takımının ve Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler