Borsa
BorsaFinans

Gün Öncesi – Fed görünümü, petrol fiyatları, pay senetleri

Sam Boughedda

Investing.com – Fed, teşvikte azalma yolundayken enflasyon baskılarıyla uğraşta faizleri artırırken daha agresif davranabileceğinin sinyalini verdi, pay senetleri Çarşamba günü altüst oldu.

Yatırımcılar faizlerdeki artışı Mart ayında bekliyordu, bu da bu hafta Hazine getirilerini yükseltti. Çarşamba günkü özel bölüm istihdam raporu, geçen ay 807.000 iş eklendiğini gösterdi. Bu, ekonomistlerin varsayımından iki kat yüksek bir okuma oldu.

Artan enflasyon, büyüme şirketleri için beklentilere ziyan verme eğiliminde olduğundan teknoloji payları düşüş gösterdi lakin birinci sınıf pay senetleri üzere genel endeks de geriledi.

Bugün geçen haftaya ilişkin haftalık işsizlik müracaatları paylaşılacak.

Bugün piyasaları etkilemesi olası üç gelişme:

1. Fed görünümü

Geçen ayki toplantının akabinde Fed yetkilileri, işgücü piyasasını “çok sıkı” olarak nitelendirdi ve faizleri daha erken artırmaları gerekebileceğinin sinyalini verdi.

Tutanaklar, “Federal fon faiz oranlarını, iştirakçilerin beklediğinden daha süratli bir tempoda yahut daha erken bir vakitte artırmak gerekli hale gelebilir. Birtakım iştirakçiler tıpkı vakitte faizleri artırmaya başladıktan sonra Fed’in, bilanço boyutunu düşürmeye başlamasının uygun olabileceğini de belirtti.” dedi.

2. Petrol piyasası

Yakıt stoklarındaki beklenmedik büyük artışların akabinde petrol arka arda üçüncü günde de yükseldi.

Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) Çarşamba günkü raporuna nazaran ham petrol stokları 2,114 milyon varil düşüş yaşarken Investing.com tarafından takip edilen analistler 3,283 milyon varil düşüş bekliyordu.

EIA’ya nazaran akaryakıt stokları geçen hafta, 1,775 milyon artış beklentisine kıyasla 10,128 milyon varil artış yaşadı. Bu, 2020 Nisan ayındaki koronavirüs krizi sırasında yaşanandan beri en büyük haftalık artış oldu.

3. Çin payları

Çinli şirketlerin pay senetleri ve ADR’leri, Çin’in siber düzenleme organının Çarşamba günü çıkardığı kural taslağının akabinde zayıf süreç gördü. Kurallar uygulanırsa bu, fonksiyonları kamuoyunu etkilediği düşünülen uygulamalar için daha ağır bir yük manasına gelecek.

İlgisiz de olsa Çin’in internet devleri üzerindeki kontrolünü yansıtan bir gelişme olarak ülkenin piyasa düzenleme kurumu, bir düzine muahede konusunda düzgün halde rapor vermedikleri gerekçesiyle Alibaba (NYSE:BABA), Tencent Holdings (HK:0700) ve Bilibili (NASDAQ:BILI) ünitelerine ceza uyguladı.

–Bu haberde Investing.com grubunun ve Bloomberg’in katkısı bulunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler