Borsa
BorsaFinans

Gün Öncesi – Uçuş programları, komünikasyon muahedesi, oto savaşları

Müellif – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Birinci sınıf pay senetleri yeni yılda ikinci bir rekor daha kırarken teknoloji payları düşüş yaşadı ve hem S&P 500 hem de Nasdaq endeksini düşüş taraflı baskıladı.

Salı günü yatırımcıların tahlil edeceği yeni datalar vardı: bilgiler, işgücü piyasası sıkı kalırken fabrika aktivitesinde genişleme olduğunu gösterdi.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), Omicron’un bir evvelki varyantlara nazaran çok daha bulaşıcı olmasına karşın daha hafif semptomlar gösterdiğine dair yeni ispatlar ortaya çıktığını söyledi. Pazartesi günü sırf ABD’deki yeni olay sayısı 1 milyona ulaştı.

Dow Jones Industrial Average endeksini yükselten, %3,7’lik paha kazanımıyla bankacılık dalı oldu. Fed, pandemi periyodunda başlayan tahvil alımlarını bitireceğini ve muhtemelen bu yıl üç sefer olmak üzere faizleri artırmaya başlayacağını söyledikten sonra faizlerdeki artış dört gözle bekleniyor. Aralık toplantısının tutanakları Çarşamba günü paylaşılabilir.

Reuters’in bildirdiğine nazaran datalar, mallara olan talepteki azalma ile ABD’de imalatın Aralık ayında yavaşladığını gösterdi lakin yatırımcılar, tedarikteki kısıtlamaların azaldığını gösteren işaretler buldu.

Data açısından zayıf bir hafta ve çıkar raporları şimdi büyük bir giriş yapmadı.

Bugün piyasaları etkilemesi mümkün üç gelişme:

1. Havayolu payları

Salı günü havayolu payları yükseliş yaşadı. Omicron tesirine dair azalan tasalar ve telekomünikasyon şirketleri ile yapılan ateşkes, kesimi etkileyen olumsuz gelişmelerin üstesinden gelmeye yardımcı oldu.

Bununla birlikte koronavirüsten ötürü işe devamsızlıkların olması, ABD’de tekrar binlerce uçuşun iptal edilmesine yol açtı ve hava şartları ile enfeksiyonların, havayolu programlarını bozmaya devam etmesi bekleniyor.

2. Telekomünikasyon ateşkesi

Verizon Communications Inc (NYSE:VZ) ve AT&T Inc (NYSE:T), yeni 5G hizmetlerinin kullanıma sunulması konusunda ABD’li yetkililer ve havayolu şirketleri ile dostça bir muahedeye vardı.

Ulaştırma Bakanlığı’nın tavsiyesini başta görmezden gelen iki firma, yeni 5G hizmetini kullanıma sunma işini 19 Ocak’a erteleme konusunda anlaştı. Bu durumun, havalimanlarında 5G operatörlerinin yeni frekansları kullanmasından doğan güvenlik tasalarını ele almaları için havacılık düzenleyicilerine vakit tanıması bekleniyor. Telekom operatörleri, yeni 5G hizmetlerinin gücünü altı aylığına azaltmayı teklif etti.

Federal Havacılık Yönetimi (FAA) ülkedeki hem yolcu hem de kargo uçuşlarını engelleyecek uçuş kısıtlamaları çıkarmaya hazırlanıyordu. Bu, artık en azından süreksiz olarak mümkünlük dışı.

3. Araba savaşları

Ford (IS:FROTO) Motor Company (NYSE:F), büsbütün elektrikli pikap F-150 Lightning’in üretimini ikiye katlamayı düşünüyor.

Şirket, artan müşteri talebini karşılamak ismine Michigan’daki Dearborn fabrikasında artık her yıl 150.000 ünite araç üreteceğini söyledi.

Perşembe gününden itibaren şirket, birinci rezervasyonluları F-150 Lightning siparişlerini vermeye davet edecek. Rezervasyon sahiplerinden, davetiye için önümüzdeki birkaç ay e-postalarını denetim etmeleri ve Ford hesaplarına giriş yapmaları isteniyor. Şirket, 2022 model için davetiye almayanların, vakitle gelecekteki modeller için sipariş verme fırsatı olacağını söyledi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler