Borsa
BorsaFinans

Microsoft, ikinci çeyrekte büyüme yaşadığını gösteren raporun ardından yükseldi

Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Microsoft (NASDAQ:MSFT) Çarşamba günü %3 yükseldi. Bulut işi, ikinci çeyrekte güçlenerek şirketin en büyük işi olarak ortaya çıktı ve dünyanın en değerli ikinci şirketi, ivmenin devam edeceğine dair umudunu korudu.

Satışlarda %26 oranında büyüme yaşayarak 18 milyar doları aşan Bulut (Intelligent Cloud) işinin etkisiyle şirketin ikinci çeyrekteki toplam geliri, yıllık %20 artışla 52 milyar dolara yaklaştı.

Gittikçe daha çok müşterinin faaliyetlerini dijitale aktarması ve bunu yapabilmeleri için de şirketin Bulut’unu kullanması ile birlikte Azure platformundaki “güçlü büyüme” performansı sayesinde Microsoft, Bulut gelirinin cari çeyrekte 18,75-19 milyar dolar aralığında olmasını bekliyor.

CEO Satya Nadella şimdi şirketin Bulut işini Amazon’un (NASDAQ:AMZN) ardından ikinci sıraya yerleştirirken Alphabet (NASDAQ:GOOGL) arayı kapatmaya çalışıyor.

Jefferies analisti Brent Thill, Reuters’e yaptığı açıklamada şirketin Azure gelirindeki art arda ikinci artış hedefinin güçlü bir güvence olduğunu söyledi.

Diğer iş alanlarında da çift haneli güçlü artışlar yaşasa da şirketin bu alanlar için üçüncü çeyrek tahminleri, bu büyümenin yavaşladığına işaret ediyor.

Verimlilik ve iş süreçleri alanında %19 büyüme ile gelir 16 milyar dolara yükseldi ve şirket, en iyi ihtimalle 15,85 milyar dolarlık gelir elde edeceğini söyledi. Müşteri odaklı iş modeli içerisinde LinkedIn geliri %37 artarken Office 365 Commercial geliri %19 artış yaşadı. Şirket Aralık ayını 56 milyon üzerinde Microsoft 365 abonesi ile kapattı.

Windows OEM geliri ise %25 yükseldi. Dünyanın en popüler işletim sistemi PC ve dizüstü bilgisayarlara olan talepteki artışın faydasını gördü. Xbox içerik ve hizmet geliri %10 arttı. Trafik edinme maliyetleri haricinde arama ve haber reklam geliri %32 yükseldi. Şirket, Daha Kişisel Bilgi İşlem işinde üçüncü çeyrek gelirinin 14,15-14,45 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Müşteri odaklı iş modelinde, ikinci çeyrekte 17,5 milyar dolar gelir kaydedildi.

Aralık çeyreğinde hisse başına düzeltilmiş kârı, 2,48 dolar ile beklentileri epey aştı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler