Borsa

New York borsası günü yükselişle tamamladı

New York borsasının kapanışında Dow Jones endeksi 150 puanın üzerinde değer kazandı ve yüzde 0,47 artışla 34.991,21 puana ulaştı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,16 artarak 4.502,88 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,07 kazançla 14.103,84 puana çıktı.

ABD’de beklentilerin altında gelen Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri sonrasında pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi.

Ülkede ÜFE, ekimde aylık yüzde 0,5 ile Nisan 2020’den bu yana en büyük düşüşünü kaydederken, yıllık yüzde 1,3 artışla beklentilerin altında gerçekleşti.

Değişken gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE ise ekimde aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 2,4 yükseldi.

ABD’de perakende satışlar da ekimde aylık bazda yüzde 0,1 ile beklentilerin altında düşüş kaydetti.

Mart ayından bu yana ilk kez aylık bazda gerileyen perakende satışlar yıllık bazda ise yüzde 2,5 artış gösterdi.

Analistler, söz konusu verilerin yaz harcamalarındaki patlamanın, tatil alışveriş sezonuna girerken soğumaya başladığının bir işareti olduğunu belirtti.

Ülkede 30 yıl vadeli konut kredisi için ortalama faiz oranı yüzde 7,61 ile eylül sonundan bu yana en düşük seviyesinde kalmaya devam ederken, mortgage başvuruları yüzde 2,8 artış kaydetti.

Üçüncü çeyrekte beklentileri üzerinde finansal sonuçlar açıklayan ABD’li perakende devlerinden Target’ın hisseleri yüzde 18 arttı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok