Borsa

New York borsası yükselişle kapandı

New York borsası haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,23 artarak 39.087,38 puana çıktı.

S&P 500 endeksi yüzde 0,80 artışla 5.137,08 puana yükselerek rekor tazeledi. Nasdaq endeksi de yüzde 1,14 kazançla 16.274,94 puana çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve Kasım 2021’deki kapanış rekorunu geride bıraktı.

Teknoloji hisseleri, piyasalarda devam eden yapay zeka coşkusu ve düşen tahvil faizlerinin de desteğiyle toparlanma kaydetti.

ABD’de haftanın son işlem gününde açıklanan verilere göre ise Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), şubatta 47,8 ile piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti. Söz konusu veri, imalat sektöründeki daralmanın devam ettiğini gösterdi.

Ülkede Michigan Üniversitesince ölçülen tüketici güven endeksi de şubatta aşağı yönlü revize edildi. Buna göre, tüketici güven endeksi şubatta geçen aya kıyasla 2,1 puan azalarak 76,9’a düştü. Söz konusu veri aşağı yönlü revize edilirken şubat ayına ait öncü veri 79,6 olarak açıklanmıştı.

Enflasyon baskılarının nispeten yavaşladığına ve imalat sektöründeki zayıflığa işaret eden veriler sonrası düşüşe geçen ABD’nin 10 yıllık hazine tahvil faizi yüzde 4,18’e geriledi.

Ayrıca altının ons fiyatı Fed’in yılın ilk yarısında faiz indirimine gidebileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle 2 bin 91 dolarla iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de faiz oranının enflasyonun yüzde 2 hedefine dönüş yolunda olduğuna ikna olunana kadar yüksek tutulması gerektiğini ifade etti.

Kurumsal tarafta ocak ayı sonunda yayımladığı bilançosunda sürpriz zarar açıklamasından bu yana yüzde 50’nin üzerinde değer kaybeden New York Community Bank’ın hisseleri, bankanın dün Üst Yönetici (CEO) değişikliğine gitmesi ve iç kontrollerindeki sorunları açıklaması sonrası yüzde 25’in üzerinde düştü.

California merkezli çip üreticisi Nvidia ise 2,056 trilyon dolarlık piyasa değeri ile Suudi Arabistan petrol şirketi Saudi Aramco’yu geride bıraktı. Yapay zeka çiplerine olan talep artmaya devam ederken Nvidia’nın hisse değeri yüzde 4 yükseldi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok