Borsa
BorsaFinans

Teknoloji paylarındaki düşüşle birlikte Avrupa piyasaları karışık seyirde

Müellif – Peter Nurse 

Investing.com – Hazine getirilerindeki artış teknoloji bölümünü baskılarken toparlanmaya ait inanç Avrupa piyasalarına takviye verdi. Piyasalar bugün karışık seyrediyor.

DAX %0,2 yükselirken CAC 40 ve FTSE 100 büyük oranda sakin süreç gördü.

Avrupa’daki endeksler yeni yıla uygun bir başlangıç yapmıştı: STOXX 600 endeksi, global iktisattaki toparlanmayla ilgili optimistlik nedeniyle tüm vakitlerin doruğuna çıktı.

Bununla birlikte ABD’nin 10 yıllık Hazine getirisi Salı günü altı haftanın doruğuna dokundu. Beş yıllık gösterge, pandeminin en yükseğini görürken iki yıllık getiriler ise 2020 Mayıs ayından beri gördüğü en yüksek noktaya ulaştı. Bu durum bilhassa teknoloji şirketleri üzerinde baskı yarattı. Hollanda’da süreç gören Prosus (OTC:PROSF) payı %3,3 düştü.

Data takvimine bakacak olursak Fransa’nın tüketici itimadı, Aralık ayında beklenmedik bir artış yaşayarak Eylül’den beri gördüğü en yüksek düzeye ulaşırken Euro bölgesinin son bileşik PMI okuması, Aralık ayı için 53,4 olan birinci varsayıma nazaran düşüş istikametli revize edilerek 53,3’e düşürüldü.

Öte yandan piyasa araştırmacısı Kantar’dan gelen datalara nazaran Tesco (OTC:TSCDY), Noel devrinde büyük rakiplerine kıyasla üstün performans göstererek market alanında 2018 Ocak ayından beri en yüksek pazar hissesini elde etti. Tesco payı %0,3 artış gösterdi.

Repsol (OTC:REPYY), 222 milyon dolar karşılığında ABD’li Rockdale Marcellus firmasından kayaç petrol ve gaz varlıklarını satın aldıktan sonra payı %1,2 paha kazandı. Amundi (PA:AMUN) ise Avrupa’da en büyük ikinci ETF işini yaratmak üzere Societe Generale’den (OTC:SCGLY) Lyxor’un alımını tamamladığını duyurdu.

Bunun dışında yatırımcılar, Fed’in birinci faiz artırımını ne vakit yapacağını anlamak ismine merkez bankasının geçen ayki toplantısına ilişkin tutanakları inceleyecek.

Yatırımcılar stoklara ait karışık bir raporun yanında OPEC+’nın global üretimi kademeli olarak artırma kararını dengelemeye çalışırken petrol fiyatları sakin seyretti.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün Salı günü paylaşılan raporu, 31 Aralık haftasında ham petrol stoklarında 6,4 milyon varil düşüş yaşandığını gösterdi. Bu, beklenenden daha yüksek bir düşüş olurken akaryakıt stoklarında 7,1 milyon varillik artış görüldü.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin ham petrol arz raporu bugün yayımlanacak.

Salı günü OPEC+, Şubat ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı ile devam etme kararı alarak genel talebin yeni hadise dalgalarından çok da makus etkilenmeyeceğine inandığını gösterdi.

WTI vadeli süreçleri %0,4 düşüşle 76,66 dolar olurken Brent %0,3 azalarak 79,73 dolara geriledi.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 yükselerek 1.817,20 dolar olurken EUR/USD %0,2 artışla 1,1302’den süreç gördü.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler