Borsa
BorsaFinans

Tencent, Sea’de oy hakkına sahip payını %10’un altına düşürdü

Müellif – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Oyun ve e-ticaret firması Sea (NYSE:SE), Salı günü yaklaşık %7 düşüş yaşadı. Tencent Holdings’in (OTC:TCEHY) oy hakkına sahip payını %10’un altına düşürme kararı, firmayı en güzel destekçilerinden birinin dayanağından yoksun bıraktı.

Tencent (HK:0700) %0,8 düşüşle kapattı.

Sea’den gelen açıklamaya nazaran firmada %21 üzerinde payı olan Çinli şirket ve iştirakleri, tüm B sınıfı ismi paylarını A sınıfına dönüştürmek için bildirimde bulundu. Açıklamada Tencent’ın daha evvel tuttuğu oy hakkı payının boyutundan bahsedilmedi.

Lakin süreç tamamlandığında bu atılım, şirketin kurucusu, lideri ve CEO’su Forrest Li’nin şirketteki şimdiki %52’lik oy hakkını %57’ye çıkaracak.

Sea, her B sınıfı ismi payın oy hakkını üçten 15’e çıkarmayı teklif ediyor.

Çin’in en büyük İnternet şirketlerine yönelik antitröst düzenleyicilerinden gelen ağır baskı ortamında Tencent, iki haftadan kısa bir mühlet içinde ikinci sefer online bir platformdan çekiliyor. Geçen ay JD.com’da (NASDAQ:JD) bulunan 16 milyar dolarlık 457 milyon payını, kendi hissedarlarına özel temettü halinde dağıtacağını söylemişti. Bu uygulama ile Tencent’in JD.com’daki varlıkları, %17’den %2,3’e düşecek.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler