Finans
Finans

Çin – Orta Doğu münasebetlerinde hareketli hafta başlıyor

Çin; Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman ve Bahreyn’in dışişleri bakanları ile Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Kurulu (KİK) Genel Sekreteri’nin ziyaretine hazırlanıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin yaptığı açıklamada, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin daveti üzerine Suudi Arabistan, Kuveyt, Umman ve Bahreyn’in dışişleri bakanları ile KİK Genel Sekreteri’nin 10-14 Ocak günlerinde Çin’i ziyaret edeceğini belirtti.

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Afrika gezisini tamamladı. Wang, her yılın birinci dış gezisini Afrika’ya yapma geleneğini sürdürmek için 4-7 Ocak 2022 tarihleri ortasında evvel Eritre, Kenya ve Komorolar dahil 3 Afrika ülkesini, akabinde Maldivler ve Sri Lanka’yı ziyaret etti. 1991’den bu yana Çin dışişleri bakanları, yılın birinci dış temaslarını Afrika’dan başlatıyor.

Çin diplomasisinin hoş bir geleneği haline gelen bu teşebbüs, 31 yıldır ısrarla sürdürülüyor. Bu birebir vakitte Çin’in Afrika’yla ikili ilgilerin gelişmesine verdiği büyük ehemmiyeti, iki ülke ortasındaki uzun vadeli ve derin dostluğu, Çin’in Afrika’nın gelişimine verdiği kararlı takviyesini yansıtıyor.

-Foreks Haber Merkezi-

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler