Döviz
DövizFinans

Artan olaylara karşın Fed’in erken faiz artırımı mümkünlüğü ile dolar yükselişte

Muharrir – Peter Nurse

Investing.com – ABD doları Salı günü yükseldi. Fed’in, artan hadise sayılarına karşın 2022’de erkenden faiz artıracağı beklentilerinin yükselmesi ile Hazine getirilerinin bedel kazanması üzerine dolar, bilhassa yen karşısında paha kazandı.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 artışla 96,310’a yükseldi.

USD/JPY %0,3 artışla 115,72’ye yükselerek yaklaşık beş yılın en güçlü düzeyinden pek uzaklaşmadı. 10 yıllık getiriler, 24 Kasım’dan bu yana birinci sefer %1,64’e çıkarak dolara dayanak oldu.

Para piyasaları, ABD’de Mayıs ayına kadar bir ve 2022 sonuna kadar da iki faiz artırımı mümkünlüğü ile fiyatlanıyor.

Almanya’nın perakende satışları Kasım ayında toparlanmasına karşın EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1285’e geriledi. GBP/USD ikilisi 1,3466’ya düşerken AUD/USD %0,2 yükselişle 0,7208’e ulaştı.

Bu ortada Omicron’dan ötürü hadise sayıları artmaya devam ediyor. ABD’de günlük hadise sayısı bir milyonu aşarak dünya çapında rekor kırdı. Bu durum global seyahati ve birtakım kamu hizmetlerini etkiliyor olsa da yatırımcılar, ekonomik tesirinin sonlu olacağına, böylelikle toparlanmanın devam edip Fed’in 2022’de birkaç faiz artırımı yapmasına imkân vereceğine dair optimistliğini koruyor.

OANDA’da analist Jeffrey Halley, “Omicron kaygılarının azalması ile pay piyasaları ralli yapsa da birebir durum ABD getirilerinin sert yükselişler yaşamasına ve ABD dolarını yükseltmesine de yol açıyor.” dedi. “Hissiyat güçlü olmaya devam ettiği takdirde ABD dolarındaki ralli sönebilir lakin pay senedi ve döviz piyasalarındaki hareketler… bu yılın ne kadar karmaşık olabileceğini gösteriyor.”

Yatırımcıların ilgisi bugün paylaşılacak olan Aralık ayı ISM imalat PMI ile Kasım ayı JOLT iş imkanları raporlarında olacak.

Öte yandan Çin’deki fabrika aktivitesi Aralık ayında altı ayın en süratli temposunda büyümesine karşın USD/CNY %0,4 artışla 6,3748’e yükseldi. Caixin/Markit imalat PMI 50,9 puanla Haziran ayından bu yana görülen en yüksek düzeye çıktı.

Polonya Merkez Bankasının, ülkedeki enflasyonun artmasıyla birlikte birinci faiz artırımını duyurması beklenirken USD/PLN %0,2 artarak 4,0581’e yükseldi.

Merkez Bankası Yöneticisi Adam Glapinski, geçen haftaki açıklamasında enflasyonun Haziran ayında %8 üzerinde tepe yapacağını söyledi ve Bloomberg’in ankete tabi tuttuğu 17 ekonomistin 15’i, Salı günü merkez bankasının 50 bp’lik bir artışla faizleri %2,25’e çıkarmasını bekliyor. Öbür ikisi ise bankanın 75 bp’lik artış yapacağını düşünüyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler