Döviz
DövizFinans

Dolar/TL bugün hangi seviyelerden işlem görüyor?

Investing.com – Haftaya yükselişle başlayan USD/TRY kuru, dün 13,95’e yükselmesinin ardından günü düşüşle kapattı. Fiyat bugün 13,30 yakınında yatay seyir izliyor.

Küresel tarafta ABD 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesi ve ABD Dolar Endeksi‘nin de dün yükselişe geçmesiyle gelişen ülke paralarında gerileme oldu. Bugün de günün ilk yarısında dolar pozitif fiyatlama sürüyor ve gelişen ülke paralarında ölçülü bir gerileme yaşanıyor.

Yurt içinde ise 19 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyon, kur üzerinde belirgin bir oynaklık yaratmadı. Veri öncesi yükselen fiyat, günün devamında 12,77’ye geriledi ve günü yatay kapattı. Bugün ise fiyat en yüksek 13,50’yi görmesinin ardından 13,30 yakınında işlem görüyor.

Aralık ayındaki hızlı yükseliş ve ardından gelen hızlı düşüş sonrası 13,00 seviyesi üzerinde dengelenen fiyat için Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kurda dalgalanmaların azalmasını ve zamanla istikrarlı bir seyir beklediklerini belirtti. Enflasyonu düşürmek için tüm kurumların koordineli çalıştığını da belirten Bakan Nebati, TL korumalı mevduat hesabı gibi enstrümanlar geliştirerek enflasyonu düşüreceklerini söyledi.

19 yılın en yüksek enflasyonunu değerlendiren Merkez Bankası ise kur, emtia ve tedarik sorununun enflasyonu etkileyen en önemli başlıklar olduğunu belirtti. Aralık ayında küresel enerji fiyatlarında düşüş olmasına karşın, kur etkisiyle yurt içinde akaryakıt ve enerji fiyatlarındaki yükselişin devam ettiğinin altı çizilen enflasyon değerlendirmesinde üretici fiyatlarındaki baskının da sürdüğü ifade edildi.

Yazar: Necdet Erginsoy

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler