Döviz
Döviz

Dolar/TL Yatay Seyrine Devam Ediyor

Dolar/TL kurunda yatay seyrine yeni hafta da devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD’ de ÜFE beklentilerin üzerinde yüzde 9,7 olarak açıklanmıştı. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz hafta 248 bin olarak beklentilerin üzerinde açıklandı. Bu hafta artış gösteren işsizlik maaşı başvurusu olumsuz bir durum istihdam piyasasındaki risklerin devam ettiğini gösteriyor. Geçtiğimiz hafta FED toplantı tutanakları yayınlandı. Tutanaklarda, faiz artırım vurgusu görüldü. Diğer yandan FED üyelerinin konuşmaları takip edildi. FED üyesi Bullard, ABD’ deki yüksek enflasyon nedeniyle piyasa şartlarına uygun şekilde, 1 Temmuza kadar 100 baz puan artırmanın uygun olduğunu belirtmişti. JP Morgan, ABD’ de ki yüksek enflasyon nedeniyle, 2022 senesi için FED’ den 25 ‘ er baz puan artışla art arda 9 adet faiz artışı beklediğini açıkladı.

Yurtiçinde, geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararı toplantısını takip ettik. Merkez Bankası, faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizleri yüzde 14,0 ‘ te sabit bıraktı. TCMB karar metninde, fiyat istikrarının belli bir düzende şekillenebilmesi için kalıcı liralaşmayı teşvik eden bir politika sürecinin yürütüldüğü belirtildi. Enflasyonda baz etkilerinin kalkmasıyla beraber dezenflasyonist sürecin başlayabileceği açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, enflasyondaki kalıcı düşüş sağlana dek ve yüzde 5 hedef enflasyona ulaşıncaya kadar liralaşma stratejisini kararlılıkla kullanmaya devam edeceklerini söyledi.

Gelişmeler doğrultusunda kurda, 13,40’ ların korunması halinde yukarı yönlü seyrin hız kazanmasını bekleyebiliriz. Ancak kurda, kritik destek seviyesi 13,40 ‘ ın kırılması halinde aşağı yönlü eğilimler gündemimize gelebilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler