Döviz
DövizFinans

Dolar/TL yıl içi zirveyi gördü

Finanskolik – Dolar/TL kurundaki sakin yükseliş devam ediyor. Kur bugün 18,2477’ye çıkarak yıl içi yeni zirveyi gördü. 18 Ağustos’ta Merkez Bankasının faiz indirmesi ile 18 seviyesini aşan kur, gün içinde kademeli olarak 18,20 üzerini test etmeye devam ediyor.

Gözler büyüme rakamlarında

Yeni Ekonomi Modeline bağlı düşük faiz politikası uygulanmaya devam ediyor. Bu modelde düşük faizin cazibesi ile yatırımların artması, yatırımdaki artışın istihdamı kuvvetlendirmesi ve ihracattaki yükselişle cari fazla verilmesi hedefleniyor.

Yılın ilk çeyreğinde %7,3 büyüyen ekonominin ikinci çeyrekte de %7,5 üzerinde büyüme göstermesi bekleniyor. Veri saat 10.00’da açıklanacak.

Enflasyonun %80’i aşması bekleniyor

Ağustos enflasyon oranı 5 Eylül’de açıklanacak. Temmuz’da beklentiden az yükselen enflasyonun Ağustos’ta %80’i aşması bekleniyor. Bu durumda rekor seviyedeki enflasyon-faiz farkı daha da açılmış olacak. Yüksek enflasyon karşısında faizin de düşük olması TL’nin değerini daha da baskılıyor.

18,36 tarihi seviye

Merkez Bankasının faiz indirimine devam etmesi ile 18 üzerine yerleşen dolar kurunda 20 Aralık’ta görülen 18,36 zirvesi en yakın seviye olarak takip ediliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok