Döviz
DövizFinans

Dolar yükselirken yen artan getirilerin baskısı ile karşılaştı

Muharrir – Peter Nurse

Investing.com – Bugün ABD doları genel olarak düşüşle süreç görüyor. Yatırımcılar ise Fed’in son toplantısına ilişkin tutanakları bekliyor.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 96,210’a gerileyerek Salı günü gördüğü bir ayın doruğuna yakın kaldı.

OANDA analisti Jeffrey Halley, “95,50 yahut 96,50’nin aşılması, endeksin bir sonraki istikametli hareketine işaret edecek fakat ABD getirileri gücünü korursa dolar, majör para ünitesi alanında üstün performans göstermeye devam edecek üzere görünüyor.” dedi.

Yatırımcıların, Fed’den erken faiz artırımı geleceği istikametindeki beklentilerini artırması ile Salı günü pandemi öncesi düzeylere yükselen ABD getirileri, bugün sakinleşmeye başladı.

Salı günü 116,35 ile beş yılın doruğunu gören USD/JPY, %0,2 artışla 115,94’e ulaştı. Japonya Merkez Bankası, politik sıkılaştırmayı onaylayan son büyük merkez bankalarından biri olarak görülüyor.

EUR/USD %0,1 düşüşle 1,1300’e gerilerken GBP/USD 1,3535’e yükseldi. AUD/USD ise 0,7236’ya indi.

ABD Fed, Aralık ayı toplantısına ilişkin tutanakları paylaşacak ve bu tutanaklar, faiz artırımı takvimiyle ilgili ipuçları elde etmek ismine dikkatle incelenecek.

Fed Fon vadeli süreçleri, faiz oranlarının Mayıs ayına kadar artmaya başlayacağını gösteriyor lakin ABD ekonomisindeki toparlanmanın gücüne bakınca merkez bankasının, daha erken bir atılım yapabileceğine yönelik beklentiler artıyor.

Fed, varlık alım programını Mart ayında bitirecek halde ilerliyor. Banka, 15 Aralık’ta varlıkları azaltma temposunu ikiye katladıktan sonra faiz artırımları için yolu açmıştı.

Bugün ayrıyeten ADP istihdam raporu da paylaşılacak. Bu, Cuma günkü tarım dışı istihdam verisinin habercisi olarak görülüyor.

Polonya Merkez Bankası, gösterge faizini Aralık ayındaki üzere 50 bp artırdıktan sonra USD/PLN 4,0398’e geriledi.

ING’de analist olan Rafal Benecki, “Uzun müddetli bir yüksek enflasyon devri karşısında MPC (Para Siyaseti Konseyi) Lideri Adam Glapiński’nin, Konsey’in bu yıl para siyasetinde daha fazla sıkılaştırmaya açık olacağını öne sürmesini bekliyoruz, bu durum zlotiyi destekleyebilir.” dedi.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler