Döviz
DövizFinans

FED Öncesi Kur Yatay Bant Üzerinde Hareketleniyor

Yurtiçinde dün, İmalat Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı verilerini takip ettik. İmalat Güven Endeksi önceki ayın hafif üzerinde, 109.5 olarak açıklanırken, Kapasite Kullanım Oranı beklentilerin aşağısında kalarak yüzde 77.6 olarak açıklandı. Kur bir süredir yatay bant üzerinde hareketliliğini koruyor. Geçtiğimiz günlerde yurtiçinde TCMB faiz kararını takip ettik. TCMB, faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizleri yüzde 14’ te sabit tuttu. TCMB, tüm dünya genelinde artan enflasyona karşı diğer merkez bankalarının uyguladığı sıkı politikanın aksine daha gevşek politika uygulamayı tercih ediyor. Bu da TL’ yi bir miktar zayıflatıyor ancak, karar metninde yer alan dezenflasyon söylemi kuru 13.26 seviyesine kadar geri çekti. Bu hareketlilik sonrası kur yeniden 13.40 üzerine yerleşerek fiyatlanmaya devam ediyor. Zayıf veri akışı nedeniyle hareket alanının kısıtlı kaldığını görmekteyiz. Bugün yurtiçinde veri akışı bulunmuyor. ABD’ de tarafında yılın ilk FED toplantısını bugün TSİ 22.00’ de takip edeceğiz.

FED’ in bugün gerçekleştireceği yılın ilk toplantısında faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, faizleri  %0-%0,25 bandında bırakılması bekleniyor. Kararın ardından 22.30’ da FED Başkanı Powell, basın toplantısı düzenleyecek. FED’ in vereceği mesajları yakından takip edeceğiz. Son 39 yılın zirvesine ulaşan enflasyonu bastırabilmek adından piyasalar, FED’ in Mart ayında faiz artırımı uygulayabileceğini öngörüyor. Piyasalar FED’ den 2022 senesi için 4 adet faiz artırımı bekliyor. FED, iş gücü piyasası verileri, büyüme rakamları ve enflasyona bakarak yol haritası çizecektir. Bunun sinyalini önceden vererek, piyasalarda riski azaltmak isteyebilir.  FED’ in bu akşamki toplantısından itibaren, daha şahin tona bürünmesiyle dolar küresel çapta değer kazanabilir.  FED öncesi akşam seansına doğru (16.30) dolar endeksi 96.120 seviyesi yakınlarında hareketleniyor. FED’ den gelecek haberler dolar endeksinde yükselişleri ivmelendirebilir.  FED Başkanı Powell, enflasyondaki yükselişin azaltılması için gerekirse daha fazla faiz artırırız sözleri, FED tarafını güçlü tutuyor.

Gelişmeleri göz önüne aldığımızda kurda, yatay bant üzerinde hareketlenmelerin bulunduğunu görmekteyiz. Bugün yapılacak olan FED toplantısından gelecek mesajlar doğrultusunda, doların küresel çapta değer kazanmasıyla beraber kurda yükselişler görebiliriz. Toplantıda verilecek mesajları yakından takip edebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler