Döviz
DövizFinans

Powell’ın açıklamalarından sonra dolar toparlandı

Peter Nurse

Investing.com – Fed Lideri Jerome Powell, merkez bankasının agresif mali sıkılaşmaya gideceğine yönelik kaygıları yatıştırdı, akabinde ABD doları toparlanarak Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret yüklü sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, Asya seansında 95,535’e düştükten sonra yükselerek 95,675 oldu.

Haftaya 115,04 ile bir haftanın en düşük düzeyinde başlayan USD/JPY, %0,1 artışla 115,41’e yükseldi. EUR/USD 1,1357’ye inerken GBP/USD 1,3632’de sakin seyretti. AUD/USD %0,1 artışla 0,7217’den alıcı buldu.

Powell Salı günü Senato’daki açıklamasında ABD iktisadının yüksek faiz oranları ile başa çıkabilecek kadar güçlü olduğuna inandığını söyledi. Bununla birlikte siyasetçilerin, merkez bankasının bilançosunu küçültme planlarını tartışmaya devam ettiğini de kelamlarına ekleyerek mali takviyenin apansız çekileceğine dair kaygıları olan piyasayı yatıştırdı.

OANDA analisti Jeffrey Halley, “Söylemedikleri de değerliydi. Ne 2022’de dört faiz artırımını ne de artışların Mart ayında başlayacağını belirtti. Fed bilançosunun durumuna dair de detay vermedi.” dedi.

Daha evvel konuşan Fed yetkilileri daha şahin bir çizgi benimsemişti; Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic ve Kansas City Fed Lideri Esther George, yüksek enflasyon ve güçlü bir toparlanma ile birlikte Fed’in elindeki varlıkların süratle azaltılması gerekeceğini söylemişti.

İlgi artık ABD’nin son TÜFE raporunda. Raporda manşet TÜFE’nin yıllık %7’yi aşması bekleniyor.

Halley şunları ekledi: “ABD’nin bugünkü enflasyon raporu ya ABD dolarının zayıflık devrinde olduğunu teyit edecek ya da fiyat aksiyonunda önemli bir düşüşle sonuçlanacak.”

Öte yandan USD/CNY ikilisi, Çin’in Aralık ayı tüketici ve fabrika kapısı enflasyonu raporu sonrasında %0,2 düşüşle 6,3646’ya geriledi.

Yıllık olarak TÜFE %1,5 büyüyerek Kasım ayındaki %2,3’lük büyümenin altında kalırken ÜFE, Kasım ayında %12,9 oranındaki artışın akabinde Aralık ayında %10,3 yükseldi. Bu sayılar, dev emlak bölümündeki yavaşlamanın tesirini azaltmak için Çin Halk Bankasının para siyasetini daha da genişletmesine alan açıyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler