Döviz
DövizFinans

TL, bugün dolar karşısında düşüş yaşıyor

Investing.com – USD/TRY kuru bugün 13,60 yakınında üst taraflı fiyatlanıyor. Dün günü 13,33 düzeyinde tamamlayan kur, bugün en düşük 13,26 düzeyini en yüksek 13,58 düzeyini gördü. Bu akşam açıklanacak FOMC tutanakları öncesi dolar global piyasalarda gerilerken gelişen ülke paralarının da birden fazla karşısında düşüş yaşıyor. Bugün ruble ve TL öteki para ünitelerinden negatif ayrışarak dolar karşısında düşüş yaşıyor. ABD Dolar Endeksi bugün 96,0 düzeyi altına inerek haftalık karlarını geri verdi.

Yılı 13,30 düzeyinde kapatan dolar kuru 2022’nin birinci haftasında %1’e yakın yükseliş yaşıyor, ama oynaklık bu hafta son günlerin en düşüğünde. Gün içi süreç aralığının da düşük olmasında TL muhafazalı mevduata bağlı TCMB’nin saat 10.00-15.00 aralığında döviz alışı yapmasının da tesiri var.

Günün devamında FOMC tutanakları, haftanın devamında ise tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Fed’in Mart’ta son vereceği tahvil kısıtlamasının akabinde faiz artışı için Mayıs sinyali vermesi beklenirken istihdamda ise artışın sürmesi bekleniyor.

Müellif: Deniz Engin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler