Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarFinans

Gümüş Külçeye Yatırım Yapmalı mısınız? Gümüş külçeye yatırım yapmanın artıları

Gümüş külçeye yatırım yapmanın artıları ve eksileri nelerdir? Yatırımcıların piyasaya girme zamanının neden şimdi olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Piyasadaki herhangi bir şeyde olduğu gibi, külçe gümüşe yatırım yapmanın hem artıları hem de eksileri vardır ve bir yatırımcıya çekici gelen bir başkası için iyi bir seçim olmayabilir.

Gümüş fiyatı ne zaman yükselse, yatırımcıların gümüş piyasasına olan ilgisi artar ve birçok kişi fiziksel gümüş satın almanın ve onu yatırım portföyünün bir parçası haline getirmenin doğru zaman olup olmadığını merak eder.

Gümüş uçucu olabilse de, değerli metal aynı zamanda kardeş metal altına benzer bir güvenlik ağı olarak görülüyor – güvenli liman varlıkları olarak, belirsizlik zamanlarında yatırımcıları koruyabilirler. Gerginliğin arttığı bu zor zamanlarda servetlerini korumak isteyenler için iyi bir seçim olabilirler.

Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, fiziksel külçe şeklinde gümüş satın almanın artılarına ve eksilerine bakalım.

Gümüş külçeye yatırım yapmanın artıları

1. Gümüş koruma sağlayabilir — Belirtildiği gibi, yatırımcılar kargaşa zamanlarında genellikle değerli metallere akın eder. Siyasi ve ekonomik belirsizlik yaygın olduğunda, yasal ihale genellikle altın ve gümüş gibi varlıklara arka planda kalır. Hem altın hem de külçe külçe altın yatırımcılar için çekici olabilirken, beyaz metal aynı rolü oynamasına rağmen altına yatırım yapan kişiler lehine gözden kaçma eğilimindedir.

2. Maddi bir varlıktır – Nakit, madencilik hisse senetleri, tahviller ve diğer finansal ürünler kabul edilen servet biçimleri olsa da, esasen hala dijital senetlerdir. Bu nedenle, para basma gibi eylemler nedeniyle hepsi değer kaybına karşı savunmasızdır. Gümüş külçe ise sınırlı bir maddi varlıktır. Bu, diğer emtialar gibi piyasa dalgalanmalarına karşı savunmasız olmasına rağmen, fiziksel gümüşün özünde ve gerçek değerinden dolayı tamamen çökme olasılığı olmadığı anlamına gelir. Piyasa katılımcıları, gümüş madeni para veya gümüş takı gibi farklı şekillerde külçe satın alabilir veya külçe gümüş külçe satın alabilir.

3. Altından daha ucuzdur — Külçe altın ve gümüş külçe arasında, beyaz metal sadece daha ucuz ve dolayısıyla satın alınması daha kolay olmakla kalmaz, aynı zamanda harcamak için daha çok yönlüdür. Bu, para birimi olarak kullanmak için madeni para şeklinde gümüş satın almak istiyorsanız, değeri daha düşük olduğu için kırılması altından daha kolay olacağı anlamına gelir. 100 ABD Doları’lık bir banknotun mağazada kırılması zor olabileceği gibi, bir ons külçe altının bölünmesi de zor olabilir. Sonuç olarak, külçe gümüş, fiziksel altından daha pratik ve çok yönlüdür ve bu tür gümüş yatırımını daha çekici hale getirir.

4. Gümüş, altından daha yüksek getiri sunar – Gümüş , altınla birlikte hareket etme eğilimindedir : altın fiyatı yükseldiğinde, gümüşün fiyatı da artar. Beyaz metal şu ​​anda altının fiyatının yaklaşık 1/79’u değerinde olduğu için, külçe gümüş satın almak ekonomiktir ve gümüş fiyatı yükselirse çok daha büyük bir yüzde kazancı elde etmeyi beklemektedir. Aslında gümüş, boğa piyasalarında altın fiyatını geride bıraktı. Bir yatırımcının yatırım portföyündeki gümüş külçe ile bahislerini hedge etmesi mümkündür.

5. Tarih gümüşten yanadır — Gümüş ve altın, yüzlerce ve binlerce yıldır yasal ödeme aracı olarak kullanılmaktadır ve bu soy metale bir istikrar duygusu katmaktadır. Birçoğu, bu değerli metalin insanlık tarihinin büyük bir kısmı boyunca değeri ile tanındığını bilmekte rahatlık buluyor ve bu nedenle, fiat para birimi yol kenarına düşebilirken, dayanacağına dair bir beklenti var. Bireyler, ister bir gümüş külçe, saf gümüş, bir madeni para ya da başka öğeler satın alarak olsun, fiziksel gümüşe yatırım yaptıklarında, değerinin devam edeceğine ve devam edeceğine dair bir güvence vardır.

Gümüş külçeye yatırım yapmanın eksileri

1. Likidite eksikliği — Fiziksel gümüş tutarsanız, hemen likit olmama ihtimali vardır . Bakkaliye gibi ortak alışverişler yapmak için külçe gümüş külçe veya gümüş külçe madeni para kullanamazsınız, bu nedenle önce onu para birimine çevirmeniz gerekir ve acele satma yeteneği bir sorun olabilir. Bir külçe borsasına erişemiyorsanız ve bir tıkanıklık içindeyseniz, rehin dükkanları ve kuyumcular bir seçenektir, ancak mutlaka en iyi ödeme yapanı değildir.

2. Hırsızlık tehlikesi — Hisse senetleri gibi diğer yatırımların çoğundan farklı olarak, külçe gümüş tutmak yatırımcıları hırsızlığa karşı savunmasız bırakabilir. Bir bankada bir kasa veya evinizde bir kasa kullanarak varlıklarınızı yağmalamaya karşı güvenceye almak ek maliyetlere neden olacaktır. Ek olarak, evinizde bulunan gümüş takılar da dahil olmak üzere daha fazla fiziksel varlık, hırsızlık için daha fazla risk altındasınız.

3. Zayıf yatırım getirisi — Gümüş külçe iyi bir güvenli liman varlığı olsa da, gayrimenkul ve hatta diğer metaller gibi diğer yatırımlar kadar iyi performans göstermeyebilir.

Madencilik hisseleri, özellikle temettü ödeyen gümüş hisse senetleri de bazı yatırımcılar için külçe gümüşten daha iyi bir seçenek olabilir. Akış şirketi Wheaton Precious Metals’in (TSX: WPM ,NYSE:WPM) başkanı ve CEO’su Randy Smallwood’un dediği gibi, “Akış şirketleri her zaman kendi başına külçeden daha iyi performans gösterecektir.” Bunu organik büyümeye ve külçenin sağlayamadığı temettü ödemelerine bağlıyor. Gümüşle ilgilenen yatırımcılar için diğer seçenekler arasında borsada işlem gören bir fona veya gümüş vadeli işlemlere yatırım yapmak yer alır .

4. Yüksek gümüş talebi daha yüksek primlere yol açar — Yatırımcılar, gümüş kartal olarak bilinen Amerikan gümüş ons madeni parası gibi herhangi bir külçe ürünü almaya çalıştıklarında, fiziksel gümüş fiyatının genellikle gümüş spot fiyatından daha yüksek olduğunu hemen anlarlar. satıcılar tarafından uygulanan primler nedeniyle. Dahası, talep yüksekse, primler hızla yükselebilir ve fiziksel külçe külçe gümüşün satın alınmasını daha pahalı ve daha az çekici bir yatırım haline getirebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler