Borsa
BorsaŞirket Haberleri

Unilever, Trian’ın şirketten hisse aldığı haberi üzerine değer kazandı

Yazar – Dhirendra Tripathi

Investing.com – Unilever ADR’leri (NYSE:UL) Pazartesi günü %6,8 artış yaşadı. Bir habere göre aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in hedge fonu Trian, tüketici malları üreticisi şirkette hisse satın aldı.

Trian Partners, portföylerindeki şirketlerine operasyonel düzenlemeler önermesiyle bilinir. Financial Times’ın haberi, Trian’ın hissesinin büyüklüğü veya hisse alımlarının ne zaman başladığı hakkında ayrıntı vermedi.

Bugün yaşanan artışla beraber Unilever hissesi, GlaxoSmithKline’ın (NYSE:GSK) tüketici sağlığı birimi için 68 milyar dolar teklif sunduğu 15 Ocak öncesinde işlem gördüğü seviyeye yaklaştı. GSK teklifi çok düşük bularak reddettikten sonra Unilever bu planlardan vazgeçti. Bazı analistler anlaşmayı beklenmedik buldu ve şirketin CEO Alan Jope idaresinde gittiği yola yönelik sorular sormaya başladı.

Bloomberg haberine göre fon yöneticisi Terry Smith, GSK teklifini “ölüme yakın bir deneyim” olarak nitelendirdi ve şirketi, kendi işindeki sorunları düzeltmeye daha çok odaklanmaya çağırdı.

Smith, Unilever’in en büyük 13. yatırımcısı olan Fundsmith’in müdürü. Ayrıca şirketin, gelire odaklanmak yerine Hellmann’s mayonez gibi markalar için sürdürülebilir bir ortamı teşvik etme arayışında “kendini kaybettiğini” söyledi.

Peltz, yaklaşık dört yılın ve birçok değişikliğin ardından Ağustos ayında Procter & Gamble’dan ayrılmasından sonra Unilever’e odaklandı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler