Şirket Haberleri

Xiaomi’nin geliştirdiği otomobilin tasarımına ait görüntüler sızdı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, telefon, televizyon, saatten sonra otomobil sektörüne girdi. Şirket, geliştirdiği otomobilin tasarımına ait görüntüleri sızdı.

Akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Çin’deki ilk elektrikli aracı (EV) olan Xiaomi SU7 sedan için satış lisansı başvurusunda bulundu.

MS11 kod adıyla bilinen elektrikli araç Beijing Automotive Industry Holding Co. Ltd (BAIC) tarafından üretilecek.

Onay sürecinde resimleri ifşa oluyor

Çin’de her otomobilin piyasaya çıkmadan önce yerel düzenleyici kurum tarafından onaylanması gerekiyor ve Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT) her ay homologasyon sürecinden geçen araçların listesini yayınlıyor.

Otomobil üreticileri, henüz piyasaya sürmedikleri araçların resimlerini ve özelliklerini ifşa ettiği için bu durumdan memnun değil.

Xiaomi’nin elektrikli aracının özellikleri

Xiaomi SU7, 4997/1963/1455 mm boyutlarında ve 3000 mm dingil mesafesine sahip elektrikli bir sedan.

İki tekerlek seçeneğine sahip olacak, 19″ ve 20″; lastik özellikleri sırasıyla 245/45 R19 ve 245/40 R20.

Xiaomi, lidarlı ve lidarsız olmak üzere iki versiyon gösterdi.

Lidar ön camın arkasına monte edilmiş.

B sütununda bir kamera bulunuyor. Bu kamera, Xiaomi SU7’nin yüz tanıma kilit açma işleviyle geleceği şeklinde yorumlandı.

Güç aktarma organlarının iki seçeneği var: 220 kW motorlu RWD ve 495 kW maksimum güce sahip AWD (220 kW + 275 kW). LFP batarya paketi daha ucuz donanım için BYD’den ve daha pahalı bir seçenek için CATL’den üçlü NMC’den geliyor.

Boş ağırlık 1.980 kg ve alt donanım için azami hız 210 km/s ile sınırlı. Üst donanım modelinin boş ağırlığı 2.205 kg ve azami hızı 265 km/saat.

Aracın üç versiyonu bulunuyor: SU7, SU7 Pro ve SU7 Max. Bazı versiyonlarda aktif bir arka kanat olacak.

Elektrik motoru modeli United Automotive Electronics Co. Ltd. tarafından üretilen TZ220XS000. Ayrıca, sürücülerin aracı durdurmadan ücretli yollardaki geçiş ücretlerini otomatik olarak ödemelerini sağlayan bir sistem olan ETC işleviyle birlikte gelecek.

SU7’nin araç içi sistemi, Xiaomi’nin hem akıllı telefonlara hem de araçlara güç sağlayabilen, kendi geliştirdiği bir işletim sistemi olan HyperOS tarafından desteklenecek.

Elektrikli 4 kapılı 5 koltuklu SU7, Aralık 2023’te seri üretime başlayacak ve teslimatlar Şubat 2024’te başlayacak.

BAIC’nin Pekin’deki fabrikası şimdiden deneme üretimine başladı ve düzinelerce test aracı hattan indirildi.

BAIC aynı zamanda Mercedes-Benz’in de hissedarlarından biri.

Xiaomi, elektrikli araç üretim yarışına katılacağını 2.5 yıl önce, Mart 2021’de açıklamış ve projeye 10 milyar yuan (1,4 milyar USD) yatırım yapacağını açıklamıştı.

Ağustos 2023’te Xiaomi, XiaomiEV.com alan adını tescil ettirdi.

 

 

 

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok