FinansTeknoloji

Yapay zekâ vergi kaçıranları tespit edecek!

ABD Gelir İdaresi (IRS), vergilerden kaçınmaya yönelik planları tespit etmek için yapay zekâ ve gelişmiş teknolojileri kullanarak, ortalama vergi mükelleflerinin üzerindeki yükü azaltmayı hedeflediğini bildirdi.

IRS’den yapılan açıklamada, ülkenin vergi yasalarını kötüye kullanan yüksek gelirliler ve büyük şirketlere daha fazla dikkat verilerek vergi uyumunda adaleti yeniden tesis etmek için kapsamlı bir çabanın başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, söz konusu çabanın, IRS ekiplerinin vergi kaçakçılığını daha iyi tespit etmesi ile ortaya çıkan tehditleri belirlemesini sağlamak ve vergi mükelleflerinin gereksiz denetimlerle yüklenmesini önlemek için gelişmiş teknolojinin yanı sıra yapay zekânın da yardımıyla gerçekleştirileceği kaydedildi.

Bu çabanın bir parçası olarak IRS’nin yılda 400 bin dolardan az kazananlar için denetim oranlarının artmamasını sağlayacağı ifade edildi.

Açıklamada, yüksek gelirlilerin vergide önceliklendirilmesi kapsamında, IRS’nin net geliri 1 milyon doların üzerinde olan ve 250 bin dolardan fazla vergi borcu bulunan vergi mükellefleri üzerindeki çalışmaları yoğunlaştıracağı aktarıldı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok