Kripto Para
Kripto Para

Binance’e yönelik 2020 yılında açılan soruşturma yeniden gündeme getirildi 

Finanskolik – ABD Adalet Bakanlığı’nın Aralık 2020 döneminde Binance’e yönelik açtığı soruşturmanın halen devam ettiği iddia ediliyor. 

Reuters haberine göre konu hakkında bilgisi olan kaynaklar ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı savcıların, Binance’in kara para aklamaya yönelik eylemlerde bulunup bulunmadığını araştırdığını söyledi. Soruşturma kapsamında ilgili dönemde Binance CEO Changpeng Zhao da dahil olmak üzere şirketin13 üst düzey yöneticisinden isteğe bağlı olarak mali kayıtlarını gönderilmesi talep edildi. 

Binance soruşturması devam ediyor iddiası

Binance’e soruşturma açıldığına dair gelişmenin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçmiş olsa da Reuters’a bilgi veren kaynaklara göre soruşturma halen devam ediyor. Habere göre Savcılar, en büyük kripto para borsasının Banka Gizliliği Yasası’nı ihlal edip etmediğini tespit etmeye çalışıyor. ABD’de aynı yasanın ihlaliyle ilgili olarak zamanın en büyük vadeli kripto para borsalarından biri olan BitMEX yöneticileri de yargılanmıştı.

İlgili habere hızlı şekilde yanıt veren Binance Baş İletişim Sorumlusu Patrick Hillmann şunları söyledi:

Merak edilen konu ise ABD Adalet Bakanlığı savcılarının gönüllü bilgi talebine borsanın üst düzey yöneticilerinin nasıl cevap verdiği. Bu bilgi, bir sır olarak kalırken ABD Adalet Bakanlığı ve Binance’ten konu hakkında bilgilendirme yapılması beklenmiyor.

Changpeng Zhao, Binance’in Çin şirketi olduğuna dair iddialara da yanıt verdi

Binance hakkında ortaya atılan başka bir iddia ise kripto para borsasının gizli bir şekilde Çin Hükümetine bağlı olarak çalıştığına yönelik söylemler.

Binance CEO’su ise bu iddiaya sert bir şekilde tepki gösterdi. Eleştirmenlere bir yanıt olarak Binance aracılığıyla bir blog yazısında şu ifadeleri kullandı:

Binance CEO’su, kötü niyetli kişilerin bu komplo teorilerinin, kendisinin ve diğer birkaç Binance çalışanının, Çinli olmasından kaynaklı olarak ortaya çıktığı ve bu durumun, Binance’i özel çıkarlar, medya ve hatta kripto endüstrisinden nefret eden politikacılar için kolay bir hedef haline getirdiği görüşüne sahip. 

Yazar: Günay Caymaz

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok