Kripto Para

Bitcoin 20 ayın zirvesinde

Bitcoin’in fiyatı, Fed’in sıkılaştırma döngüsünün sonuna gelindiği beklentisi ve Bitcoin borsasında işlem gören bir fonun yakında onaylanacağı beklentisiyle son 20 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin dün gece saatlerinde Nisan 2022’den bu yana ilk kez 44 bin doların üzerini gördü. Bu sabah itibarıyla günlük yüzde 4.8’lik yükselişle 43 bin 737 dolardan işlem gördü.

Bitcoin pazar günü 40 bin doların altında işlem görüyordu. 3 günlük yükselişi bu sabah itibarıyla yüzde 10.4’ü buldu. Bitcoin son 1 ayda yüzde 25, 2023 genelinde ise yüzde 165 yükseldi.

Kripto piyasasında son durum

Habertürk’ten Selim Karahan’ın haberine göre, Bitcoin’de yaşanan sert yükseliş diğer kripto paralara da olumlu yansıdı. Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci para Ethereum yüzde 2.4 yükselerek 2.280 dolara çıktı. Ripple günlük yüzde 0.5, Solana yüzde 6.9, Cardano (ADA) yüzde 5.2, Dogecoin ise yüzde 8.4 yükseldi.

Günün en dikkat çekici yükselişlerinden birisi ise Avalanche’da (AVAX) yaşandı. AVAX yüzde 16’lık yükselişle 26.4 dolara çıktı. AVAX böylece 9.6 milyar dolarlık toplam piyasa değeriyle yeniden piyasa değeri sıralamasında ilk 10’da kendisine yer buldu.

Son 3 günde kripto paraların toplam piyasa değeri yaklaşık 120 milyar dolar artarak 1.6 trilyon doların üzerini gördü

Kriptoya güvenin artması bekleniyor

Bu haftaki yükselişte ABD’de regülatörlerin Bitcoin spot ETF (borsa yatırım fonu) başvurularını onaylayacağına yönelik beklentinin güçlenmesi etkili oldu. BlackRock’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı başvuruda güncellemeye gitmesi özellikle söz konusu beklentiyi güçlendirdi. BlackRock’ın SEC sitesinde yayımlanan yeni belgelerinde kara para aklama kurallarına uyum ve olağandışı fiyat hareketleri yaşanması durumunda alınacak aksiyonların başvuruya eklendiği görüldü.

Bu yeni belgelerin eklenmesi SEC ile BlackRock arasında Bitcoin spot ETF onayı için görüşmelerin sürdüğünü ve firmanın onay için gerekli adımları attığı şeklinde yorumlandı.

Bitcoin spot ETF başvurusu yapanlar arasında dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackrRock’ın yanında VanEck, WisdomTree, Fidelity, Bitwise ve Invesco gibi önemli şirketler bulunuyor. Bitcoin spot ETF’erinin onaylanmasıyla kripto para piyasasına daha fazla kurumsal sermayenin girmesi ve yatırımcının bu piyasaya olan güveninin artması bekleniyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok