BitcoinKripto Para

Bitcoin neden yükselmiyor? Yükselirse altcoinler nasıl etkilenir?

Bitcoin son birkaç ay içinde iyi hamleler yaptı. Ama en son 30.000 dolar psikolojik direnç seviyesinden satış geldi.

Bunun nedenlerinden biri makro tarafta güçlü dolar endeksiydi. S&P500 ve Nasdaq endekslerinin gerisinde kalması da etkili oldu. Makro taraftaki gelişmeler Bitcoin‘in fiyatın baskılandı. Dolayısı ile bu yükseliş belli bir aralıkta kaldı.

Geçtiğimiz hafta global taraftan gelen enflasyon verisi ile volatilite yaşansa da fiyat kritik seviye olan yaklaşık 25.800-25.000 dolar desteği üzerinde hareketine devam ediyor.  Alıcılar bu hafta kanalın alt bandı aynı zamanda geçmiş fiyat hareketlerinden önemli talep bölgesi olan yaklaşık 25.800 dolar seviyesini korusa da hareketin devamını getirecek olan 27.100 dolar direnç seviyesi henüz aşılamadı. Eğer alıcılar bölge üzeri kapanış yapabilirlerse ilk etapta fiyat 27.300 dolar sonrasında 29.100 dolar seviyesine doğru yükseliş hareketi ile ivmelenebilir. Böylelikle momentum artması ve 30.000 dolar psikolojik direnç seviyesi kırılımı ile yükselişin devamını görebiliriz. Aksi takdirde olumsuz senaryoda 25.800-25.000 dolar bandının altında kapanış yapması hem yükselen dip fiyatlarının oluşturduğu yükseliş trend yapısını bozacağı gibi hem de 22.000 dolar ana desteğine aşağı yönlü dönüş hareketinin ivmesini arttırabilir.

Diğer taraftan altcoinleri önemli ölçüde etkileyen Ethereum neden yükselmiyor? sorusuna bir başka sağlayan ve destekleyen veri TOTAL 2 olacaktır. BTC hariç en yüksek 125 kripto para biriminin toplam piyasa değeri olan Total 2 tarafındaki teknik görünümde şu anda hacimsel olarak yoğun seviye üzerinde tutunsa da geçmiş fiyat hareketlerinden de görüldüğü gibi yaklaşık 670 milyar dolar üzeri kapanış gelmesi ile altcoin tarafında yükselişi tetikleyebilir.

Olumsuz durumda seviye altı kapanış yapması altcoinlerden çıkış olacağı gibi satış baskılanması devam edecektir.

Ethereum için önemli seviyelere baktığımızda Bitcoin ile paralel bir durum söz konusu olup son düşüşü baz alırsak fiyat hem talep hem de trend seviyesi üzerinde tutunduğunu görebiliyoruz güncel durumda bu bölgeden alıcıların toparlaması ve tekrardan test edilmemiş olan ilk etapta 1.960 dolar daha sonrasında 2.120 dolar seviyeye kadar yükseliş hareketi görülebilir.

Aynı zamanda 1780 dolar seviyesine denk gelen 100 Hareketli Ortalama’dan (MA) fiyat destek almakta olup bu fiyatın altında kapanış yapması ile ETH fiyatını 1.660 dolar seviyelerine kadar geri çekebilir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok