BitcoinKripto Para

Bitcoin Puslu Yollarda Ancak Yatırımcılar Satmamakta Israrlı

Küresel siyaset ve jeopolitik unsurların A’dan Z’ye tüm mal ve hizmet fiyatlarını etkilediği günlerden geçiyoruz. Fakat etkilemediği zaman yok dediğinizi duyar gibi olsam da şöyle örneklendireyim, Nikel fiyatları rekorda, Petrol 130$ seviyesinde, Altın 2012’den bu yana ilk kez 2000$’ı aştı, dolar endeksi 100’e doğru gidiyor ve ABD’de enflasyona endeksli tahvil faizi ile reel faiz arasındaki makas rekor kırdı. Tüm bunlar şirazenin kaydığına ve gri puslu bir ortamda olduğumuza işaret ediyor. Hazırlanın’ Dünya’nın yeni teması düşük büyüme ve yüksek enflasyon olarak adlandırılan ‘Stagflasyon’ dönemine giriyor.
Bu dönemde kripto paraları etkileyen gelişmeler ve ilişkisi;
• Ham madde fiyatlarındaki artış, madencilik gereçleri ve maliyetlerini artırıyor.
• Bitcoin-Nasdaq korelasyonu nedeniyle, Fed toplantısı ve enflasyon-büyüme verileri Bitcoin’i etkiliyor.
• Biden’ın imzası ile Rusya’nın yaptırımları delmesini engellemek için bu hafta kripto para yasası çıkması bekleniyor.
• Küresel risk ortamı ve savaş nedeniyle likite geçmek isteyen yatırımcılar stablecoinlerini fiat paraya çevirerek yatırım ortamından uzaklaşıyor.
Yukarıda saydığımız gerekçelere ek olarak önümüzdeki hafta Fed’i de eklediğimizde işler iyice karışıyor. Enflasyon yükselişini ve geçişkenliğini sürdürecek fakat Fed’in faiz silahı yeterli değil. Faiz oranlarının vadelere göre yer aldığı verim eğrisi yataylaştıkça ekonomide durgunluk endişeleri artıyor. Bu nedenle yeteri kadar faiz artıramayarak bir dönem yüksek enflasyonla baş başa kalacağız. Öyleyse Bitcoin önce yukarıdaki nedenlerden değer kaybedecektir. Sonrasında suların durulması ile deflasyonist özelliğinden kaynaklı enflasyon karşısında yatırımcının sıkça uğrak yeri olabilir.
Kısa vadede ise cüzdanlarda önemli Bitcoin çıkışı/bozdurması söz konusu değil fakat piyasada azalan stablecoinler Bitcoine dönmediği için piyasadan çıkış yaptı diyoruz. Bu nedenle olduğumuz bandı korumak, kuyruk riski olarak 29.000$ seviyelerine sarkmak daha mantıklı bir çizgi geliyor. Bitcoin 45.000$ seviyesini kıramadığı sürece teknik olarak da psikolojik olarak da yönü aşağı yönde baskılanacak, haftalık periyotta aşağı dönüş formasyonu olan OBO devam edecektir. Bu ölçüde kısa vadeli 39.700$ bölgesini kıramayan Bitcoin aşağıda 37.400$ seviyesine tutunuyor. Testere hareketleri dediğimiz bu dönemde alıcılar ve satıcılar taraflarında likiditasyonlar devam ederken, 37.400$ seviyesini aşağı yönde kırmamız 35.700 ve 34.500$ seviyelerine kadar hareket sağlayabilir. Şimdilik biraz daha yatay fiyatlamaların olduğu Bitcoin için 39.000-37.000$ aralığı değerlendiriliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok