BITCOIN
BitcoinKripto Para

Bitcoin Toparlanma Aşamasına Geçebilecek mi?

Kripto para piyasasının lideri olan Bitcoin’ de, düşüş ivmesi etkisini hissettirmeye devam ediyor. Bir süredir düşüşlerin oluğu Bitcoin, geçtiğimiz hafta FED tutanaklarındaki şahin tonlu söylemler ile düşüşlerini daha da kuvvetlendirdi. 2021 senesinin Kasım ayının ilk haftasında 68900$ seviyesi civarına ulaşan Bitcoin, kademeli düşüşler yaşadı ve Aralık ayında sert düşüşlerine devam etti. Geçtiğimiz hafta 40500$ seviyesini test eden Bitcoin, yeni haftaya başlarken, bu kayıplarına devam ettiğini görmekteyiz. Bitcoin’ in, 40000$ ve aşağısındaki fiyat hareketliliği alıcılar için cazip fiyat aralığı sayılabilir.

Kripto paraların genelini etkileyen FED kararlarını yakından takip etmeliyiz. Goldman Sachs, bu yıl FED’ den 4 faiz artışı beklediğini söyledi. Mart, Haziran ve Eylül aylarında görmeyi beklediğimiz faiz artırımlarına Aralık ayını da eklediklerini belirtti. Bu hafta kripto paralar dahil olmak üzere tüm küresel piyasaları etkileyecek olan ekonomik verilerden biri; ABD’ den gelecek olan TÜFE – ÜFE verileri FED’ in alacağı kararları etkileyeceğinden, kripto aralar için önem arz ediyor. Bir diğer veri ise 11 Ocak Salı günü FED Başkanı Powell’ın, Washington’da para politikası hakkında yapacağı konuşması olacak. Sıkı para politikası, izlenecek ekonomik patika ve faiz artırımının ne zaman olacağına dair sinyalleri görebiliriz.

 

Genel olarak toparlayacak olursak, bir süredir devam eden düşüşlerin bir miktar daha devam etmesini bekleyebiliriz. Bitcoin, her ne kadar tepki alımı için ataklarda bulunsa da bu atakların hacimsiz olduğunu ve kalıcı olamadığını görmekteyiz. Düşüşlerin devam etmesi halinde, önemli ve kritik desteğimiz 39680 seviyesinin kırılması, düşüşleri devam ettirebilir. Bu seviyenin üzerindeki fiyatlamalarda yukarı yönlü hareketlenmeleri yeniden gündemimize taşıyabilir. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler