BitcoinKripto Para

Bitcoin’de Dibi Gördük mü? Uzun Vadeli Yatırımcı Olmanın Zamanı Geldi mi?

2022 senesinin başında küresel ekonomilerde enflasyon endişesi gördüğümüz günden bu yana hem faiz oranları hem de endişeler birbirine paralel yükseliyor. Fed son olarak eylül ayındaki para politikası toplantısında 75bp faiz artırımına gitmiş ve sıkılaşmaya devam edeceği mesajlarını hem başkandan hem de eyalet şube başkanlarından duymuştuk. Ancak FOMC üyesi Brainard resesyon ve finansal istikrara ilişkin risk mesajları verse de Fed resesyon riskinin enflasyon tehlikesinin gerisinde olduğunun altını bir kez daha geçen haftasonu çizdi. Faizlerdeki artış, sermayeye ulaşımın zorlaşması ve karlılığın artan maliyet unsurlarından kaynaklı düşeceği beklentileri endeksleri aşağıya çekerken, S&P, NASDAQ 52 haftalık ortamasının altında işlem görüyor. Fakat Birleşmiş Milletler (BM) Pazartesi ülke merkez bankalarına faizleri artırdıkları için küresel ekonomiyi risk altına sokarak resesyonu tetikledikleri hakkında uyarıda bulundu. Ertesi gün Avusturalya Merkez Bankası (RBA) 50bp faiz artırımı beklentilerinin aksine 25bp faiz artırınca BM uyarıları ciddiye alındı fiyatlaması başladı. 2 Kasım bitimli FOMC toplantısından 50bp faiz artırım beklentileri %35,3 ‘ten %31,8’e inse de 14 Aralık tarihli FOMC toplantısında 25bp faiz artırım ihtimalleri fiyatlanmaya başladı. Bu nedenle Fed’in vites düşüreceği beklentileri ile endekslerde ve kripto paralarda bir miktar yukarı yönlü hareket görürken, Dolar Endeksi (DXY) tarihi noktadan haftalık grafiğinde dönüş yaptı. Önümüzdeki yılın beklentilerine göre faiz ve enflasyon dengesinin rakamlarında ABD ekonomisinin yeniden negatif faize döneceği varsayımı ile Fed’in faizlerde frene basacağı beklentileri birleştirildiğinde Bitcoin’de yaşadığımız kötü günleri geride bırakmak için kuvvetli neden olabilir.

Valkyrie’nin güvenlik fonu, Justin Sun’ın Credite Suisse’e talip olması gibi haberler de piyasaya gelmeye başladı. Ethereum’un PoS ‘a geçmesi sorası da beklediğimiz kurumsal ve fon ilgisi de birleştiğinde 2023 yılının daha olumlu geçmesini bekliyorum.

Bitcoin’i teknik olarak ele aldığımızda 17.200$ seviyesi benim için dip bölgesi olurken, Bitcoin alçalan trendinin geçtiği 21.400$ seviyesini test edip son bir düzeltmeye girebilir. Bu nokta tamamen haber bazlı gidecek fakat dibe yakın seviyelerde oluşumuz, zincir verilerine göre BTC fonlama oranlarının artması ve borsalardaki BTC miktarının Kasım 2018 seviyelerine inmesi de Bitcoin’in aşağı salınımına engel olmakta. Bu nedenle dipleri yakalamakla uğraşmadan orta ve/veya uzun vadeciler için Bitcoin birikimi söz konusu 19.000$ seviyelerinden olabilir. Bu nedenle 2023 ilk çeyreğinde 25.000$ seviyesi kırılması ile Bitcoin’de 32.000$ yolculuğu başlayabilir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok