BitcoinKripto Para

Bitcoin’de Düşüş Devam Eder Mi? Ana Trend Hangi Yönde?

Geçen ay kapanışına baktığımızda özellikle aylık geri dönüşleri incelediğimizde diğer aylara oranla Nisan ayı [-17.2 %] negatif yönde kapattı ve Ocak ayı ile değerlerin birbiri ile paralel gittiğini görebiliyoruz.

Diğer taraftan geçtiğimiz hafta önemli destek seviyesi olan 37.500 dolar seviyesinden başlayan impulsive hareket ve fed toplantısı kararları sonrası piyasada alıcı ile karşılanırken yaklaşık %8 lik bir artış söz konusu oldu. Akabinde 39.940 dolar direnç seviyesinde oluşan satıcı baskısı ile önce 37.500 dolar seviyesinin altında kalarak şu an ki seviyesi olan 33.000 – 34.000 dolar destek seviyesinde geri çekilme hareketlerini görebilmekteyiz.

 

Bununla birlikte tüm borsa cüzdanlarına gönderilen btc miktar verilerini gösteren Exchange Inflow zincir üstü verilerine baktığımızda son birkaç gün içerisinde bu verilerden de görüldüğü gibi btc miktarı yükseldikçe, fiyat seviyesinin de düşüş oluşturduğu görülmektedir.

Göze çarpan bir başka veri ise 2 Mayıs tarihinde görülen hash rate oranları oldu.  Bu oranları yorumladığımızda ise oranların yüksek olması ile beraber bitcoin fiyatının da yükseldiği ve şu an ki mevcut durumunda ise oranlar bir önceki verilere göre geri seviyede kaldığı gözlenmektedir.

” Peki Bitcoin için hangi destek seviyeleri önem kazanacak? “

 

 

Günlük zaman diliminde yapmış olduğu Higher Low seviyesi aynı zamanda yükselen trendin başlangıç seviyesi olan 34.500 dolar bölgesine denk gelmektedir. Bu bölge altındaki kalıcı kapanışlar ile beraber bir önceki olan dip seviyesi 33.000 dolar bölgesine geri çekilme görüldü ve bu bölge önem kazandı. 34000 dolar seviyesinin üzerinde alıcı baskısının oluşması ile tekrardan bir yükseliş dalgası hareketi oluşturabilirse yani fiyat burada bir fitil olarak kalması durumunda tekrardan bir Higher high yapısına gittiği takdirde ilk karşılaşılacak önemli direnç seviyelerinden 37.500 dolar bölgesinin kırılımı önemli olacaktır. Bu alan hem daha öncesinde destek konumda iken hem de eski Higher Low seviyesinin kırılım bölgesidir. Daha öncesinde Lower low olan 32.000 ve 33.000 dolar destek seviyesinin altında kapanışlar gelmesi durumunda majör destek seviyesi olan 29.700 ve 28.000 dolar bölgesel destek alanı takip edilebilir. Bunun yanında Rsı göstergesinin de dip seviyelere yani aşırı satış bölgelerine yaklaşması ile bu bölgelerden düşüşün düzeltmesi şeklinde bir yukarı [bounce] hareketinin oluşmasını göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Genel piyasa yönü olarak 69.000 dolar zirvesinden gelen trend yönünün hala düşen trend yönünde olduğunu ve ara ara yükselişler ile henüz bu trendin kırılmadığı görülmektedir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok